Süt fiyatları neden açıklanmadı? 

Tarımdan Haber sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Gıda Komitesi toplantısı öncesinde süt fiyatlarının 2.65 lira olarak açıklanacağı yönündeki iddiaları gündeme getirmiştik. Gıda Komitesi'nde de görüşmeler bu rakam üzerinden yapılırken, iddialara göre İzmir'de üretici üzerinde yapılan dar kapsamlı bir nabız yoklaması bütün hesapları bozdu.

Süt fiyatları neden açıklanmadı? 
banner200

Süt üreticisi günlerdir süt fiyatlarının açıklanmasını beklerken, Gıda Komitesi toplantısı sonrasında da bir açıklamanın yapılmaması üreticiyi iyiden iyiye tedirgin etmeye başladı. Artan girdi maliyetlerinden dolayı üreticinin artık dayanacak gücünün kalmadığı bilindiği halde süt fiyatlarının bu hafta da sürüncemede kalması dikkat çekti. 

21 EYLÜL'DE YAPTIĞIMIZ HABER YAŞANANLARIN İPUCUNU VERİYOR!

Üreticinin beklentisine rağmen Gıda Komitesi toplantısı sonrasında süt fiyatlarının açıklanmayarak neden sürüncemede bırakıldığını anlayabilmek için 21 Eylül’de yaptığımız habere gitmemiz gerekiyor.

Tarımdan Haber olarak daha sektörde hiçbir şekilde konuşulmamasına rağmen 21 Eylül Pazartesi günü; ‘Süt üreticisini hareketlendiren iddia: Ulusal Süt Konseyi bu hafta toplanarak fiyat açıklayacak!’ başlıklı bir haber yapmıştık. Sağlam bir kaynaktan aldığımız bilgilere göre, Ulusal Süt Konseyi’nin 2.65 lira fiyat açıklayacağı iddia edilmişti. 

2.65 TL'NİN ÜSTÜNE EKONOMİ YÖNETİMİ SICAK BAKMADI 

Gıda Komitesi toplantısı yapılmadan önce Pazartesi günü gündeme getirdiğimiz bu rakam dikkat çekiciydi ve Gıda Komitesi’nden de bu rakamın üstü bir fiyata ekonomi yönetiminin sıcak bakmadığı iddiaları gündeme geldi. 

ÜRETİCİNİN NABZI YOKLANDI!  

İddialara göre Ulusal Süt Konseyi toplantıya çağrılmadan önce 2.65 lira fiyatla ilgili olarak Bakan Pakdemirli’nin memleketi olan İzmir’de üreticilerin nabzı yoklanmak istendi. İzmir’de yapılan dar kapsamlı saha yoklamasında 2.65 lira fiyatla ilgili olarak üreticinin tepkisiyle karşılaşıldı.  

ÜRETİCİNİN TEPKİSİNDEN ÇEKİNİLDİ 

İzmir’de dar kapsamlı bir alanda yapılan saha yoklamasından üreticinin tepkisiyle karşılaşılması bütün hesapları bozdu. Ulusal Süt Konseyi’nin de bundan dolayı toplantıya çağrılmadığı kaydediliyor. 

ÜRETİCİ BİRLİKLERİYLE DAHİ HİÇ BİR BİLGİ PAYLAŞILMADI

Artan maliyetlerden dolayı üreticinin zararına üretim yaptığı ve üreticinin dört gözle Bakanlıktan gelecek haberi beklediği bilindiği halde Gıda Komitesi toplantısı sonrasında süt fiyatlarıyla ilgili olarak üretici birlikleriyle dahi hiçbir bilgi alış verişinde bulunulmaması dikkat çekti. Bakanlığın bu süreci tamamen kapalı bir şekilde yürütmesi üreticiyi iyiden iyiye tedirgin ederken, bir taraftan da ‘zamana oynuyor’ algısı oluşmaya başladı. Üreticide oluşmaya başlayan 'zamana oynuyor' algısı da önümüzdeki günlerde farklı tepkileri gündeme getirecek. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 11:00
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Devlet büyüklerim iban verinde para yollayayım size. Ciftciye değil devletin sadakaya ihtiyacı var. Biz ise hakkımızı istiyoruz

İşte budur
İşte budur - 1 yıl Önce

Yok kardeşim çiftçiye para Mara yok. Diyanete yeni imam kadroları açacağız. Size para mara yok

Hüseyin güner
Hüseyin güner - 1 yıl Önce

Biz çifçileri enfilasyon canavarı gibi görmeleri yüzünden bu hale getirdiler yem fiyatına gelen zamlar kimsenin umrunda deyil neden yem fiyatlarını firenlemiyorsunuzda biz üreticilerin süt fiyatını firenliyorsunuz gücünüz üreticiyemi ve köylüyemi yetiyor sanayiçiye ses yok üreticiye gelince enfilasyanu baskılamaya çalışıyorsunuz yem fiyatları aldı başını gitti mazot ilaç elektirik fiyatları aldı başını gitti bu gidişle de çifçilik yapacak hayvancılık yapacak üretiçi köylerde bulamıyacaklar zaten 50 yaş üstü köylerde kaldı sayelerinde gençleride bu bataklığa çekmek için olmadık vaatlerle gençlerinde hayalleriyle oynuyacaklar

Bravo yaşa
Bravo yaşa - 1 yıl Önce

Padişah, vezirler, ağalar,mollalar, şeyhler ve beylerin rahatı ve saltanatı için kaynak çok maşAllah. İtibar önemli.
Köylüye çiftçiye ise yaşamak haram. Tam Osmanlı imparatorluğu olduk.
Not: Köylü ve Çiftçi padişahım çok yaşa, padişahım ellerinden öperim demeye devam etsin.

Hayırdıra
Hayırdıra @Bravo yaşa - 1 yıl Önce

Bu yorumdan Osmanlı Düşmanlığı mı anladın? O zaman hoşuna gidecekse Roma Imparatorluğu, Abbasi Imparatorluğu veya Rus Imparatorluğu diyelim o zaman. Oldu mu? Padişah yerine Çar desek alınganlık yapmazsın değil mi? Komiksin

Hayırdır
Hayırdır @Bravo yaşa - 1 yıl Önce

Kardeş senin osmanlıyla derdin nedir osmanlıyı sevmiyorsan ermeni falan olman gerekir yoksa bir insan kendi atalarından nefret edermi

Onur
Onur - 1 yıl Önce

Biz çiftçiler olarak sesimizi duyaramiyoruz veya duymak istemiyorlar. Tarım ve hayvancılık örgütleri sesini çıkarmıyor susuyor. Biz üreticilerin yeni bir örgüte ihtiyacı var sadece üreticilerden olan . Birlesemiyoruz tavrimizi ortaya koyamiyoruz.
Şu durum Avrupa'nın herhangi bir yerinde olsa üretici üretmiyor hakkını arıyor. Örneğin İtalya da ciftçiler sütlerini döktü Hollanda da traktorlerle yolları kapadi.
Biz ise zararına da olsa hep uretiyoruz. Biz gariban ciftcilerin sesi çıkmıyor zaten nasıl olsa.
Güzel bı söz var "Çiftçinin karnını yarmışlar kırk tane gelecek yıl çıkmış" biz her yıl duzelicek diyoruz her yıl dahada kötüye gidiyor.

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Ekim ayiicin yemlere gene zam geldi onların hesabına gorede yapsak süt fiyatını gene 3.3 maliyeti var 3.5 ...4..TL arası fiyat oluyor ki bugünkü süt fiyatı bize göre bunun altı asla olmaz hiç olmaz haram olur mahşerde de budunyadada Allah ikiyakalarini bir araya getirmesin zarar ederek nereye kadar bu ülkede her şeyin yuksemedini süt ureticisine yamamayin aynaya bakın aynaya ....yeter yeter....

Kural
Kural - 1 yıl Önce

Süte fiyat vermeyin ama yemi 70 tl sabitleyin

Ekonomi
Ekonomi - 1 yıl Önce

Ekonomi yönetimi sutcuye hakkinin verilmesine sıcak bakmiyorsa yemciye mi sıcak bakıyor süt sanayicisine kıyak mi geçiyor ekonomi sorunda maliyetleridusursunler. İnsanlar ucuz süt yiyecekse hayvanlarda ucuz yem yesin


banner151

banner251