Son dakika: Bütün gübre çeşitlerine ihracat sınırlaması getirildi!

Hükümet, gübre fiyatlarına karşı önemli bir karar alarak, bütün gübre çeşitlerine ihracat sınırlaması getirdi. Bu kararın gübre fiyatlarında önemli bir düşüşü beraberinde getirmesi bekleniyor.

Son dakika: Bütün gübre çeşitlerine ihracat sınırlaması getirildi!
banner200

ÖZEL HABER / Gübre fiyatları sürekli zamlanırken, hükümet gübre fiyatlarını dizginlemek için önemli bir adım attı. Daha önce bazı gübre çeşitlerine getirilen ihracat sınırlamasının kapsamı genişletilerek azotlu gübrelerinin de tamamına ihracat sınırlaması getirildi. Bu kararın gübre fiyatlarını düşürmesi bekleniyor. 

ÇİFTÇİ GÜBREYİ KULLANAMAYACAK HALE GELDİ 

Gübre fiyatları dünya piyasasını gerekçe göstererek sürekli yükselirken, çiftçi artık gübre kullanamayacak bir duruma geldi. Uzun bir süredir gübre fiyatlarının bu yükselişine sessiz kalan hükümetten bugün önemli bir karar geldi. Geçtiğimiz ay DAP, 20.20 ve 15.15.15 (NPK)’nın ihracatına sınırlama getirilirken, azotlu gübrelere bu ihracat sınırlamasının getirilmemesi şaşkınlıkla karşılanmıştı. 

BUGÜN RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI 

Hükümet, gübre firmalarının aşırı fiyat artışlarına devam etmesi üzerine bu sefer bütün gübre çeşitlerine ihracat sınırlaması getirdi. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Ticaret Bakanlığı tebliğine göre, taban, üst, katı, sıvı bütün gübrelere ihracat sınırlaması getirildi. 

SEKTÖR ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KAR OLACAĞINI BELİRTİYOR

Sektör yetkilileri bu kararın alınmasında geç kalındığı ancak zararın neresinden dönülürse kar olacağını belirterek, “Hükümet bu kararla gübrede dizginleri ele almaya başladı” yorumunda bulundu. Yurt dışı fiyatlarını gerekçe göstererek iç piyasaya ürün vermeyen veya yurt dışı fiyatından iç piyasaya ürün veren firmaların bu kararla ihracat yapamayacağı için mecburen fiyatlarda indirime gidecekleri kaydediliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 12:19
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü
Köylü - 6 gün Önce

Gübreler kudurdu kavanoza koyup evde bakacağız herhalde bu gün dap 7400 tl üer 7150 tl tarımkredi market açıp gösteri yapmayın bu sorunlara çare bulun oralarda dört gün zararına mal sattırıp sorunu çözdüğünüzümü zannediyorsunuz nasıl anlayış bu.

Üretici
Üretici - 6 gün Önce

Bence doğru bir karar birde ihractan dolayı devletin verdiği ihracat tan dohan imtiyazlarını gübre İcin ihracat desteklerini kaldır salar daha doğru olur üreticiye satmıyorlar neymiş dışarıya daha pahalıya satabiliyorlarmış. Neyapalım bizim ülkemizin AB ülkeleri gibi hubatta 80 dolar tonbaşına destek vere bilme imkanımı var. Gübrsciler bizi bitirdi..

cengiz inşaatın gübre işine girmesi
cengiz inşaatın gübre işine girmesi @Üretici - 5 gün Önce

nasıl köprülerden otoyollardan hastanelerden dolarla doymuyorsa gübredede doymaz ..mehmet cengiz akp nin gözbebeği cengiz inşaat ..Allah deyip deyip hamdolsun deyip halka bu besleten tayyip erdoğan sana ödediğim vergiler çıksın

kuzey kore eşittir türkiye
kuzey kore eşittir türkiye @Üretici - 5 gün Önce

kuzey korede halk açlıktan geberiyor sesi çıkanın kafası eziliyor..türkiyedede halk açlıktan gebermek üzere padişah sarayda herşey yolunda uçuyoruz diyor

reis yapar
reis yapar - 6 gün Önce

inanmıyorum bu reise yalan konuşuyor ne dediyse tersi oluyor hele karsısındakiler zenginse hiç dokunmuyor

ali
ali - 6 gün Önce

inse ne olacak.225 den aldık ektik .

Ali
Ali - 6 gün Önce

Millet gübresini aldı gübredir opuldu

Aıi
Aıi - 4 gün Önce

Rahmetli Kemal sunalın filmi gerek oldu zamada zam

banner151

banner251