Silajlık mısırdan nasıl daha fazla gelir elde edilir?

Tarım ve hayvancılık şehri olarak bilinen Iğdır’da yem bitkisi olarak yoncadan sonra silajlık mısır geliyor. Iğdır’da yoğun bir şekilde ekimi yapılmakta olan silajlık mısırın hasadı devam ediyor.

banner255
Silajlık mısırdan nasıl daha fazla gelir elde edilir?
banner200

Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, beraberindeki Karakoyunlu Ziraat Odası Başkanı Tuncay Kalkan, İl Genel Meclisi Üyesi Gaffar Batur ve Karakoyunlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Evren Başaran ile birlikte mısır hasadı yapan çiftçileri ziyaret ederek sohbet ettiler.

İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, traktöre binerek hasat yapmakta olan çiftçilere yardım ederek hasat yapımına katıldı.

SİLAJLIK MISIRDAN DAHA FAZLA GETİRİNİN YOLU SİLAJ PAKETLEMEDİR 

İl Müdürü Özkan Yolcu, hasat yapmakta olan çiftçilerle sohbette; “Yöremizin ve çiftçilerimizin silajlık mısırdan daha fazla getiri elde edebilmelerinin en iyi yolu silaj paketlemedir. Daha uzun süre bozulmadan saklayabilme ve maddi olarak da daha fazla kazanım elde edebilmek için silaj paketleme ünitelerinin sayısının artırılması gerekmektedir. Bu yatırım için de % 50 hibeli Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi kapsamında Bakanlığımızca hayata geçirilen desteklemeden faydalanmanızı istiyoruz. Desteklemeler konusunda teknik personellerimizden detaylı bilgiler alıp bu desteklerden yararlanmanız şahsınız ve yöremiz tarımının gelişmesi için faydalı olacaktır” dedi.  

Hayvancılıkta kaba yem olarak olmazsa olmazlardan biri konumunda bulunan mısır silajı kapalı alanda bulunan hayvanlar için ve kış aylarında kaba yem olarak büyük önem arz ediyor. 2019 yılında il genelinde 44.715 dekar alana ekimi yapılan silajlık mısır tahmini olarak üretim miktarının 167.383 ton olması bekleniyor. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251