Şeker fabrikalarını satanlar pancarın küspesine muhtaç oldular

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Pancarın nasıl stratejik bir ürün olduğu şimdi çok daha net görülüyor. Pancar üretimine kota koyan, şeker fabrikalarını satanlar, pancarın küspesine muhtaç oldular" dedi.

Şeker fabrikalarını satanlar pancarın küspesine muhtaç oldular
banner282

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yazılı açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın pancar üreticilerine yaptığı ödeme müjdesini eleştirdi. "Daha düne kadar şeker fabrikalarını peşkeş çekip satan, kotaları artırmayan, pancar ekimini kısıtlayan hatta neredeyse yasaklayan zihniyet şimdi çiftçiye müjde veriyor." değerlendirmesini yapan Ağbaba, CHP olarak her zaman şekerin yapımında kullanılan pancarın stratejik bir ürün olduğunu, başından sonuna birçok sektörde hammadde olarak kullanıldığını belirttiklerini aktardı.

FİRMALAR ETİL ALKOL İÇİN ŞEKER FABRİKALARINA BAŞVURUYOR 

Pancarın sadece şeker anlamına gelmediğinin bu günlerde çok daha fazla anlaşıldığını bildiren Ağbaba, "Pancarın nasıl stratejik bir ürün olduğu şimdi çok daha net görülüyor. Pancar üretimine kota koyan, şeker fabrikalarını satanlar, pancarın küspesine muhtaç oldular. Şu an dezenfektan ve medikal sektöründe üretim yapan tüm firmalar etil alkol ihtiyacını karşılamak için şeker fabrikalarına başvurdular. Fabrikalardan çıkan melastanın hepsini alıyorlar." açıklamasını yaptı. Ağbaba, şunları kaydetti:

"Siyasi iktidarın şeker ekimini kısıtlaması ve getirdiği şeker kotasının ne kadar yanlış olduğunu bugün herkes anladı. Türkiye'de 1998 yılında 22,2 milyon ton şeker pancarı üretiliyordu, 61 milyon ülke nüfusu vardı. 2019 yılına geldiğimizde pancar üretimi yıllık 18,1 milyon ton, ülke nüfusu ise 83 milyon. Hala 1998 üretim rakamlarına ulaşamadık. Cumhuriyetin en yoksul yıllarında 'Şeker fabrikaları kurulsun' diye teşvikler verilmişken, Atatürk tarafından bizzat şeker fabrikaları açılmışken o fabrikalar kıymetli arazileri için tek tek satıldı. Daha o yıllarda halk sağlığı için Hıfzısıhha Enstitüsü gibi bir kurum açılmışken bugün bunların hepsi birer birer kapatılıyor. Siyasi iktidar tarafından bilinçli ve kasıtlı olarak, tarımda kendi kendine yetebilen üretebilen, sağlıkta ve bilimsel araştırmalarda öncü ve diğer ülkelere yardım edebilen bir ülke iken geldiğimiz nokta içler acısı." 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gündüz Aydoğan
Gündüz Aydoğan - 2 yıl Önce

1984 yılından beridir pancar çiftçisiyim.Sayın veli kotadan bahsetmişsiniz kotayı kim uyguladı hafızanızı biraz tazeleyin bu zamanda birlik olacak yerde hükümete haksız yere yüklenmeyin.Söylemde Bizim yanımızdasınız ama uygulamada yoksunuz. Bari İnsanların duygularıyla aklıyla oynamayın.

Yüksel Çakın
Yüksel Çakın - 2 yıl Önce

Gündüz Aydoğan kardeşim 1984 yılından beri pancar üretiyorum, ben senden daha da eski üreticiyi. Şimdiye kadar ürettiğimiz pancarı %20 si kadar hak Küspe karnesi ve en az da % 10 satış Küspe karnesi verilir ve buda çiftçiye ilave gelir olurdu. Bu yıl ilk defa satış karnesi hiç verilmedi, hak karnesinde 20 den %17 ye düşürüldü. Bunun çiftçi için açıklamasını yapalirmisin. Teşekkür ediyorum.

banner151