Şeker fabrikaları Tarım bakanlığına bağlandı! Tarım Bakanı Mücahit Alkan ile çalışacak mı?

Kamunun elindeki şeker fabrikalarının bağlı bulunduğu TÜRKŞEKER, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlandı. Şimdi gözler Türkşeker'de oluşturulacak yeni yönetim kurulunda...

Şeker fabrikaları Tarım bakanlığına bağlandı! Tarım Bakanı Mücahit Alkan ile çalışacak mı?
banner200

Varlık Fonu’na devredilen TÜRKŞEKER’in hangi bakanlığa bağlanacağı belli olmadığı için Yönetim Kurulu oluşturulamamıştı. Yönetim Kurulu oluşturulamadığı için de şeker fiyatlarına zam yapılamıyordu. Şekere zam yapılmadığı için de artan maliyetlerden dolayı fabrikalar şeker satışlarını durdurma noktasına getirmişti. TÜRKŞEKER’in Tarım ve Orman Bakanlığına bağlanmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte şirket Yönetim Kurulu oluşturularak, şeker fiyatları da yeniden belirlenebilecek. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, şeker fabrikalarının bağlı bulunduğu TÜRKŞEKER, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlandı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki TÜRKŞEKER’in Tarım ve Orman Bakanlığına bağlanması ne anlama geliyor? TÜRKŞEKER’in bundan sonraki süreçteki faaliyetleri nasıl bir şekil alacak? 

3 AYDIR SANAYİ BAKANLIĞI İLE TARIM BAKANLIĞI ARASINDA GİDİP GELİYORDU!

2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile TÜRKŞEKER’in bünyesindeki 10 şeker fabrikası özelleştirilirken, geriye kalan 15 şeker fabrikası ile makine fabrikaları ise özelleştirme kapsamından çıkarılarak, Varlık Fonuna devredilmişti. TÜRKŞEKER’in Varlık Fonuna devriyle birlikte hangi Bakanlıkla ilişkilendirileceği ise tartışma konusu olmuştu. Daha öncesinde şeker üretimi ve fabrikalardan dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı iken, son dönemde bünyesinde kurulan TÜRKŞEKER TARIM A.Ş’den dolayı hububat ürünleriyle gündeme gelmesinden dolayı Tarım Bakanlığı ile de ilişkilendirilmeye başlanmıştı.

SANAYİ BAKANLIĞI YÜKSEK BORÇTAN DOLAYI SICAK BAKMIYORDU

TÜRKŞEKER’in Varlık Fonuna devriyle birlikte yaklaşık 3 aydır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına mı yoksa Tarım ve Orman Bakanlığına mı bağlanmasıyla ilgili bir git gel yaşandı. TÜRKŞEKER’in içinde bulunduğu yüksek borçtan dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafı kendisine bağlanmasına pek taraftar olmazken, Tarım ve Orman Bakanlığı da bu yeni durumla ilgili kararsız kalmıştı. 

CUMHURBAŞKANI TARIM BAKANLIĞINA BAĞLANMASINDAN YANA TARAF ALDI

Alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TÜRKŞEKER’in Tarım ve Orman Bakanlığına bağlanmasına daha sıcak baktığı kaydedilirken, bugün Resmi Gazete’de kararın bu yönde yayımlanması da şaşırtmadı. 

3 AYDIR YÖNETİM BOŞLUĞU YAŞANIYORDU

TÜRKŞEKER’in Varlık Fonu’na devriyle birlikte hangi Bakanlığa bağlanacağının belli olmamasından dolayı Yönetim Kurulu oluşturulamamış ve bundan dolayı büyük bir boşluk yaşanıyordu. TÜRKŞEKER Yönetim Kurulu oluşturulamadığı için başta şeker satışları olmak üzere küspe, melas gibi satışlar da büyük bir sorun yaşanıyordu. Örneğin gündemdeki şeker zammı bile Yönetim Kurulu boşluğuna takılmıştı. 

YÖNETİM KURULU OLUŞTURULAMADIĞI İÇİN ŞEKER FİYATLARINA ZAM YAPILAMIYORDU

Başta şeker pancarı alım fiyatı olmak üzere bütün girdiler artmasına rağmen TÜRKŞEKER, Yönetim Kurulu oluşturulamadığı için ürettiği şekere zam yapılamıyordu. Şekere yapılacak zam, şeker pancarı alım fiyatında olduğu gibi hükümet tarafından açıklanabilirdi ancak bunun marketlerde fahiş fiyat denetimlerinin yapıldığı bir dönemde yapılması büyük bir çelişki oluşturacağı için hükümet böyle bir adım atmadı. TÜRKŞEKER’in şeker fiyatlarına zam yapmaması fabrikaların piyasaya şeker satışlarını da durdurma noktasına getirdi. 

TARIM BAKANI MEVCUT GENEL MÜDÜRLE ÇALIŞACAK MI?

TÜRKŞEKER’in Tarım ve Orman Bakanlığına bağlanmasıyla birlikte bundan sonraki adımda Yönetim Kurulu da oluşturulacak. Yönetim Kurulu 5 üyeden oluşacak. 5 üyeden 4’ü Tarım ve Orman Bakanlığı, 1’i ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. 

GENEL MÜDÜR AYNI ZAMANDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLACAK

TÜRKŞEKER’de daha öncesinde Yönetim Kurulu Başkanı ile Genel Müdür ayrı kişilerden oluşurken, yeni durumda TÜRKŞEKER Genel Müdürü aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapacak. Bundan dolayı Genel Müdürlüğe getirilecek yöneticinin kim olacağı büyük önem taşıyor. 

ŞAİBELİ SATIŞLAR ÖDÜLLLENDİRİLECEK Mİ?

TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan ismi son dönemde şaibeli satışlar ve yapılan peşkeşle gündeme gelirken, oluşturulacak yeni yönetim kurulunda görev verilip verilmeyeceği ise merak ediliyor. Alkan’a kurumu zarara uğratan arpa buğdaydaki şaibeli satış ile nohut peşkeşinin hesabı sorulmazken, oluşturulacak yönetim kurulunda da görev verilmesi durumunda hesap sormak bir tarafa ödüllendirilmiş olacak. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
bursali
bursali - 3 hafta Önce

Akpartiye en fazla zarar veren 2 genel Mudur.poyraz mucahit.ikisininde derhal defteri dürulup isten el cektirilip yaptiklarinin hesabinin adalet onunde sorulup gerekenin yaptirilmasi lazim.

Öneri
Öneri @bursali - 3 hafta Önce

Bakanlığın İris'e bağlanması ve bakan yardımcılarından en az birisinin de bura kökenli olması gereklidir. Tigem'in yetiştirdiği ürünler ve atların da İris personeline kurdurulacak bir firma yoluyla satılması yararlı olacaktır.

Layıklar
Layıklar @bursali - 3 hafta Önce

Her ikisinde de bakan olacak yetenek görüyorum. Olmazsa büyükelçi yapılmalılar bence.

Ödülmü
Ödülmü - 3 hafta Önce

Ödüllendirilemez. Tarım Bakanlığına geçişle birlikte kendini hatırlatmak ve yapılanları anlatmakla meşgul. Anlattıklarının hiç biri kendi projesi değil. Tamamı Tarım Aş. Eski Genel Müdürünün projesi. Ancak bu projelerin sahibi Eski Genel Müdür; Mücahit, Ercan ve Cumhur’a bunlar dediği için görevden alındı. Eski Genel Müdür görevden alındıktan sonra Mücahitin bir tane bile projesi yok. Yapılan tüm projelerde askıya alındı. Ellerinde sadece Domates sözleşmeleri var onlarda zaten orta vadeli sözleşmelerdi ve mecburi devam ediyor. Çiftçilerin girdi maliyetlerini ucuzlatma, daha ucuza yem maledip besiciye vermek, Çifti ile sözleşmeli tarım yapmak, daha ucuza gübre vermek gibi bir çok proje çöpe gitti maalesef. Şimdi anlatıp duruyor şunu yaptık bunu yaptık. Şu an hangi projeyi yapıyorsun hiçbirini. Elinde tek kalan Eski Genel Müdürün yaptıkları ve Berat Bey’in adamıyım demek. Berat Bey’e bunların hırsızlıkları ulaştı ve biliyor. Tarım Bakanlığında ki tüm bürokratlar bu yazılanlara vakıftır. Hem Bakan hem de yardımcıları bu olayları hepsi de biliyor. Bakalım nasıl bir yol izleyecekler.

gariban
gariban - 3 hafta Önce

gazci mucahiylt tutustu.youtubta Yildiz mezunlarinin canak sorularıyla guya piyasayi rugule ettiginden bahsediyor.yahu sen piyasaya 3 aydir urun veremiyon beceriksizligin yuzunden ne regulesinden bahsediyon.anlatsana nihutu mercimegi salcayi kimlere yari fiyatina peskes cektigini.anlatsana onceki genel muduru hangi kumpas ayak oyunlariyla gonderdigini.anlatsana bu projeye senin gibilerin kafasinin basmayacagini tamamen onceki genel mudurun projesi oldugunu.yuzlerce kisiyi Turkseker Tarimdan nasil kapiya koydugunu.Mezunlari Ankara Seker Fabrikasini gezmeye davet ediyor.onlar hazir gelmisken fabrikaya yaptirip milyonluk fatura kestirip odeme yaptigin kamelyalarida goster.vay be müdür ilahiyat mezunu. Yakışır mudur.yakisir.Buralarda yaptigin şovlar seni kurtaramayacak.kilavuzu Elif cumhur talip yunus levent ömer olanin burnu b....k tan kurtulmaz.elbet bir babayigit gelir sen ve etrafindaki yiyicilerden hesabini sorar.

Eski Çalişan
Eski Çalişan - 3 hafta Önce

Buyuk umutlarla kurulan ve senin beceriksiz yiyiciler grubu sayesinde kapatilma noktasına getirdigin Turkseker Tarimin dustugu furumu nasil aciklayacaksin.Berberden iletisim koordinatoru,emekli polisten uretim muduru yaptigin Torkudan atilani direktor yaptigin kurumdaki liyakatli personeli sudan sebeplerle is akitlerini feshettigini bilmeyen yok.Sahi kurumda çalışmadan maaş verdigin yandaslardan ne haber.Bankamatik calisanlari.Bu isin takipbisiyim.Derhal İnsan Kaynaklarina talimatini ver.Kasim sonunda bu isimler hala Turkseker Tarimda calisiyorsa isim isim buradan yayinlayacagim. Genel mudur Mucahit Alkan.

adalet
adalet - 3 hafta Önce

Bakanin ilk isi gazci mucahiti gorevden almak olmali.Daha sonra onun nemalandirdigi
ise yaramayan danismanlarini kovmK olmaki.Saibelerle gundeme gelen Turkseker Tarimda Talip Cumhur Ömer Leventi kapinin onune koymak olmali.

Ali
Ali - 3 hafta Önce

Tarımı yönetenler büyük insanlar, bu ülkeyi en çok Fox TV seyreder, sözcü gazetesi okur hale getirdiler. Selam olsun.

kerem seneiz
kerem seneiz @Ali - 3 hafta Önce

enzazından onlar doğru yayın yapıyor hiç yalan haber görmedim onlarda a haber gibi.bir seçim daha kazanırsa bu akp afrika bile bize güler zaten gülüyorlar

elci
elci @Ali - 3 hafta Önce

zaman gaztesi saman yolu okuyan din bilgiçleri kullanıcıları a haberde ntv de cnn habertük te ler senin gibilerde buraya düşmüş

Hadise
Hadise - 3 hafta Önce

Babaannemin cok meshur bir sozu vardir. Bu bir atasozu ve cok kullaniliyor ve cok dogru bir atasozu. KÖRLER SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLAR.. Baska söze gerek yok. Mücahit Bekiri ağırlar.. Bekir bilmem kimi agirlar böyle sürer giderrrrr

bi defol git be
bi defol git be @Hadise - 3 hafta Önce

reisinide al defol git

Adayımız var
Adayımız var - 3 hafta Önce

Fahrettin Poyraz buraya da genel müdür olmalı. İşe yarar konularda İris çalışanlarına şirket kurdurup, milletin değilse bile kendi ağzını tatlandırır.

Ustalık eseri
Ustalık eseri @Adayımız var - 3 hafta Önce

Poyraz Tarım Kredi'de stajını tamamladı. Ustalığını Bakan olarak göstermeli. İris'e hangi işleri verir o zaman, zamanla görürüz.


banner251