Samanı bile ithal ederken İsrail çölde tarım yapıyor!

Apelasyon dergisinin Haziran sayısında Handan Çakan tarafından hazırlanan dosyada İsrail'in tarımda geldiği noktaya dikkat çekildi. Türkiye'de bugün saman ithalatı yeniden tartışılırken, İsrail çölde yaptığı tarımla ihracat rekoru kırıyor.

banner255
Samanı bile ithal ederken İsrail çölde tarım yapıyor!
banner200

Belki biraz ders alırız!

Apelasyon dergisinin Haziran sayısında Handan Çakan tarafından hazırlanan 'Tarımın kazandığı ülke: İsrail' başlıklı dosya haberde dikkat çeken başlıklar şöyle:

“İsrail'de yağmur ancak Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yağar ve yıllık ortalama yağış miktarı 1000 mm civarındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması yazın 24-32 °C arasında, kışın ise 7 - 16 °C arasındadır. Necef Çölü'nde ise görülen ortalama sıcaklık 38 °C'yi aşmaktadır.

ADAMLAR ÇÖLDE TARIM YAPIYOR!

Adamlar çölde tarım yapıyor, su yok (varsa bile tuzlu), sıcaklık 40 derece, toprak yok, gölge yok. İnanabiliyor musunuz? Suudi Arabistan'a İsrail'den hurma gidiyor. Ramazan ayında tanesi 1 TL olan o dev hurmalar Kudüs topraklarında yetişiyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Bakın orada sistem nasıl işliyor, bizde kooperatifçilik ne kadar geride. Birkaç düzgün örnek var ama yeterli mi? Tabii ki hayır.

TARIM ÇİFTLİKLERİNDE: KOOPERATİFÇİLİK

İsrail'de tarım çiftlikleri iki şekildedir: Kibutzlar ve Moşavlar. İsrail'in kırsal bölgelerde kurduğu özel mülkiyete dayalı kooperatif tarım çiftliklerine Moşav, tamamen komün sistemin yaşandığı özel mülkiyetin bulunmadığı Kibutzlar'da ise özel mülkiyet yoktur. Moşav sahipleri geçimlerini tamamen tarıma dayalı olarak sağlarken, Kibutz sahipleri tarımın dışında endüstriyel üretim de yaparlar.

YÜZDE 20 TARIMA ELVERİŞLİ TOPRAĞI VAR

İsrail'de tarıma elverişli toprak alanı sadece %20, yanlış okumadınız evet %20! Ama ihracatlarına baktığınızda İsrail, Ölü Deniz'in güneyinde deniz seviyesinin 150 metre altındaki Arava Çölü'nde kurduğu yedi çiftlikten yaş meyve ve sebze ihracatının yüzde 66'sını gerçekleştiriyor.

YÜZDE 90'NINI AVRUPA'YA SATIYOR

Kavundan karpuza, üzümden hurmaya, domatesten biber patlıcana kadar her şeyin yetiştirildiği çiftliklerde üretilen ürünlerin yüzde 90'ı Avrupa ve Amerika pazarına ihraç ediliyor. Üretimin yüzde 10'u ise iç pazarda tüketiliyor. Toplamda yarım milyar dolarlık ihracatın karşılığı olarak ise 750 bin ton yaş meyve ve sebzeden (2014).

NASIL OLUYOR DA BİZ GERİYE GİDİYORUZ?

Nasıl oluyor da bizim topraklarımız elverişliyken tarımda sürekli geriye gidiyoruz da, İsrail çölde üretim yapıyor, kendi nüfusunu besliyor, üstüne üstlük bir de milyar dolarlık ihracat yapıyor?

Bazı seslerin şu şekilde yükseldiğini duyabiliyorum “Ama onlara ABD her zaman destek oluyor!!" Hayır, ABD'nin İsrail'e desteği sadece savunma sanayisi için geçerli. İsrail tarımının bu kadar ileri gitmesinin sebebi azmin zaferi, teknolojiye verilen önem ve doğru tarım politikalarıdır.

DAMLA SULAMA SİSTEMİNDEN 500 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPILIYOR

Bir kere özellikle sulama konusunda çığır aşmış bir ülke İsrail. Damla sulama tarımda sağladığı kazanımların yanı sıra, bu teknoloji için gerekli olan malzemelerin ve boruların ihracatıyla da İsrail ekonomisine yılda 500 milyon dolarlık katkı sağlıyor ve uluslararası işbirliklerinin kapısını açıyor. Otomasyon ile sulama İsrail için artık lüks değil, standart bir uygulamadır.

AFRİKA'YADA EL ATIYORLAR!

Negev Ben-Gurion Üniversitesi, Bostwana Uluslararası Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile yaptığı ortak çalışmalarla damla sulama tekniğinin Afrika'da yaygınlaşmasına öncülük etmiştir.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

3 sene önce israil tarım bakanlığının resmi sitesinde israilde tarım ile ilgili ithalat ve ihracat rakamlarını incelerken bir değerlendirme okumuştum. Orada ihrac edilen en büyük kalemin yurtdışına verdikleri danışmanlık hizmetleri olduğu ve bunun da ücrete tabi olduğunu gördüm. Adamlar ar-ge ve danışmanlığın bir bedeli olduğu tamamen yüksek bilgi ve teknolojiye dayalı tarım yaptıkları gibi bunu bir de pazarlıyorlar uluslararası arenada. Bizde ise kamudaki bilgili ve ilgili personel işten el çektiriliyor akla gelmeyecek mobinge maruz kalıyor. Masa başında ve kağıt üstünde herşey mükemmel bir şekilde rakamsal verilerle proje başarısı adı altında yutturuluyor. Buna bir neşter vurcabilecek olan tek kişi bakanımızdır. Yolu açık olsun

- 4 yıl Önce

Dostum müfettiş gelir ilk bakacağı şey bu işi ehline mi vermişler yada bu işi yapan ehil kişi mo ve bu ehil insallar nerede. Ama adam gelmiş nokta virgül evrak sağa dayalı düzenlenmemiş ona bakıyor. Sistem kendini kendi silahları ile vuruyor. Konuşacak söylenecek çok şey var. Ama kime desen boş. Şimdi il müdürleri ilçelerine yaptıkları rutin olması gereken ziyaretleri web siteleri ve facebook sayfalarına koyuyor. Çok ziyaret çok iş çok başarılı burokrat algısı yaratılıyor. Ortada ne var ne iş yapılıyor. Ne başarıldı.

Uykuya devam
Uykuya devam - 4 yıl Önce

Bizde ise sorunun hala atanamayan ziraat mühendisleri olduğunu sanan bir güruh ve buna uyan politikalar eşliğinde 724 masa başı tarım bürokratı olursa daha ha çok böyle kendimizi kandırmaya yahudi mallarını boykot diye salak yere koymaya devam ederiz adamlar çatır çatır kazanıyor hani yahudi ya anlayana...

Bakanimiz nerede
Bakanimiz nerede - 4 yıl Önce

Olmayiz biz hukumet tarim hayvanciliga onem vermez yeni bakanimiz da yapamaz nedenmi tarim fuari var bakan yok ortada verdigi onem belli oluyor.Oyuzden bakanimiz urfaya onem versin gerisi onemli degil kolay gelsin urfanin bakanina insallah urfaya guzel hizmetleri olur urfa gelisir buyur

- 4 yıl Önce

e sosyetelige heveslenir.köyde ekmek yapmaz hayvan bakmaz insanlar çogaldıkca.köyde ekip biçmeyince.şehire kaçınca sonuç bu oluyor.sonrada böyle sızlanıp eleştiriyoruz.elinizi taşın altına sokun.okuttugunuz çocugunuz köye dönsün tarımla ugraşsın.kaçtanenizde bu düşünce ve hayal var?sonrada israilliye ,hollandalıya bakıp ahkam kesin.

banner151

banner251