Pakdemirli soru önergesini yanıtladı: Son 5 yılda 20 bin hektar mera alanının vasfı değiştirildi   

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 5 yıl içinde 20 bin hektar mera alanında vasıf değişikliği yapıldığını açıkladı. 

Pakdemirli soru önergesini yanıtladı: Son 5 yılda 20 bin hektar mera alanının vasfı değiştirildi   
banner200

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mera alanlarının sürekli azalmasıyla baş gösteren sorunu, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. 

SON 5 YILDA MERA VASFINI YİTİREN ALAN MİKTARI NE KADARDIR?

Gürer, “Ülkemizde 2019 yılı sonu itibari ile Mera niteliği taşıyan alan toplamı ne kadardır? Son beş yılda mera özelliğini yitiren alan ne kadardır? 2019 mera ıslah çalışması yapılan alan ne kadardır? Mera alanlarında tahrip edilen alanların geri kazanımı için yapılan çalışmalar var mıdır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi. 

TESPİT EDİLEN MERA ALANI 12 MİLYON HEKTAR

Önergeyi yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılı sonu itibariyle TUİK verilerin göre 14,6 Milyon hektar olan Türkiye’nin mera varlığının 12 Milyon hektarının tespitinin yapıldığını ve tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti. 
Bakan Pakdemirli, son beş yılda, 4342 sayılı Mera Kanunu’nun 14. Maddesi kapsamında vasıf değişikliği yapılan mera alanın 20 bin hektar olduğunu ifade etti. 

96 ADET MERA ISLAHI

Bakan Pakdemirli, “2019 yılında 634.713 dekar alanda toplam 96 adet mera ıslah ve amenajman projesi uygulanmıştır. Herhangi bir şekilde tahrip edilen meraların geri kazanımı için mera geri dönüşüm projeleri ile mera ıslah ve amenajman projeleri uygulanmaktadır” açıklamasında bulundu. 

GÜRER: “YEM SIKINTISI YAŞIYOR”

Önerge sahibi Ömer Fethi Gürer ise son 50 yılda ülkemizde mera alanlarının yarı yarıya azaldığına dikkat çekerek, “Mera salt bir hayvan otlama alanı değildir. Doğanın dengesidir. Bu alanda yetişen doğal endemik bitki türleri ile bu alanı kullanan doğada bulunan hayvanlar içinde bir yaşam alanıdır. Bölgeye özgü bitkiler meraların yok edilmesi ile sonu gelmektedir. Yaban yaşamı da bu bağlamda zarar görmektedir. Meralar boş kalmış alanlar olarak düşünülemez. Korunması özelliği ile sağlanmalıdır. Mera ıslahı da bu bölgeleri tarıma açılan alanlara çevirmemelidir.

Ülkemizde hayvancılık sektörü  sorunları varlığı biliniyor Bunun en önemli sebeplerinden birinin de mera alanlarından yeterli fayda sağlanamamış olmasıdır. Mera alanları korunamadığı veya amaç dışı kullanıma açıldığı için  sorunlar artmaktadır. Bu durumun önünü geçebilmek için mera alanlarını korumalıdır. Yem sıkıntısı besiciler için artarken hayvancılık Mera alanlarından daha çok fayda sağlar boyuta taşınmalıdır” diye konuştu. 
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020, 15:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
İyi ki
İyi ki - 2 yıl Önce

İyi ki değişmiş AVM konut lazım memlekete

TURAN AKIN
TURAN AKIN - 2 yıl Önce

Çok geç oldu hibe verilecek buğdaylar veya başka bir ürün Tarım bakanından rica 2019 buzağa desteğini nezaman ödenecek

Tarım arazisi
Tarım arazisi - 2 yıl Önce

Tarım arazisine su verilmediği için arsa ya çevirip başvuru yapın diyorlar mecbur çevirmek zorunda kaliyorsun yani sayın bakan

Ömer Kantekin
Ömer Kantekin - 2 yıl Önce

SATMAKTAN MERAMI KALDI KÖYLERDE

Muhammed
Muhammed - 2 yıl Önce

Allah rızası için faizsiz kıredi kendi arazimizi söremiyoruz tarlamı sonbaharda sördüm 30 dönüm yunca tuhumu alacak param yok bayan çiftçiyi hele ki bayan olmak zur faizsiz kıredi

Mustafa esen
Mustafa esen - 2 yıl Önce

Orman kanunun 40 madde si istinaden orman müdürlüğü belde lerde tar kal kooperatifi ne iş vermiyor madde nin düzeldilmesi icin bilğinize kütahya tavşanlı /Tunçbilek tarımsal kalkınma kooperatifi

seyfettin yavan
seyfettin yavan - 2 yıl Önce

mera arazilerine yapilan fig ve silaj desteğine destek verilmesini istiyoruz cifci olarak

banner151

banner251