Pakdemirli duyurdu: 200 milyonluk hibe kazanan 182 proje açıklandı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) IPARD-II kırsal kalkınma destekleri 5. Başvuru Çağrısı 2. Grubunda destek almaya hak kazan ve 200 milyon liralık hibe sağlanacak 182 projenin onaylandığını açıkladı.

banner255
Pakdemirli duyurdu: 200 milyonluk hibe kazanan 182 proje açıklandı!
banner200

Bakan Pakdemirli, Bakanlık olarak, kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ettiklerini bildirdi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) 16 Şubat 2019 tarihinde çıktığı IPARD-II 5. Başvuru çağrı ilanı kapsamında uygun bulunan projelerin 2. Grup sonuçlarının www.tkdk.gov.tr adresinden açıklandığını belirten Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Hayvancılık ve işleme-pazarlama sektörlerinde "Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu" tarafından değerlendirmeleri tamamlanan 182 proje onaylandı ve hibe sözleşmelerinin imzalanma süreci başladı.

182 projeye toplam 200 milyon TL hibe sağlanacak. Bu hibe sayesinde kırsalda 500 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapılması ve 1000 yeni istihdam oluşturulması hedefleniyor.

Onaylanan ve hibe desteği alacak projelerin; 71'i besi çiftliği, 44'ü süt çiftliği, 13'ü broyler, 1'i yumurtacılık, 12'si süt işleme, 5'i kırmızı et işleme, 1'i su ürünleri işleme, 35'i de meyve ve sebze soğuk hava deposu yatırımını kapsıyor."

Pakdemirli, IPARD-II 5.Başvuru Çağrı Döneminde onaylanacak diğer projelerin de önümüzdeki aylarda kamuoyuna açıklanmaya devam edeceğini söyledi. 

Türkiye'nin, IPARD Kırsal kalkınma uygulamalarında Avrupa Birliğine aday ülkeler içinde en başarılı ülke olduğunu kaydeden Pakdemirli, 2011 yılında uygulaması başlayan IPARD programı kapsamında ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli tarım ve hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu, teknoloji seviyelerinin iyileştirilmesi ve AB standartlarına ulaştırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

KIRSALDA 8 YILDA 10 MİLYAR TL YATIRIMLA, 60 BİN İSTİHDAM OLUŞTURULDU

Pakdemirli, 42 ilde uygulanan IPARD Programı kapsamında, 16 sektördeki yatırımlara sektöre göre değişmekle birlikte 125 bin Avro ila 3 milyon Avro arasındaki bölümüne yüzde 40 ila yüzde 70 arasında hibe sağlandığını belirterek, "TKDK tarafından yürütülen etkin çalışmalar neticesinde son 8 yılda kırsalda 7 bini kadın ve gençlere ait olmak üzere 14 binden fazla projeye 4 milyar Lira hibe sağlandı. Bu hibe sayesinde kırsalda 10 milyar Liralık yatırım yapıldı ve 60 bin yeni istihdam oluşturuldu." dedi.

Pakdemirli, "yerinde üretim, yerinde işleme ve yerinde kalkınma anlayışıyla" kırsaldaki dinamizmi daha çok enerjiye, daha çok üretime çevirmek için çalışmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlçe Tarım Müdürü
İlçe Tarım Müdürü - 2 yıl Önce

Tunç Hadi müsteşar iken odacısı müştarlık kalkınca daire başkanı oldu. Sınavsız liyakatsiz atamaları tanımıyoruz ve usulsüz tüm atamalarda imza ve paracı olan herkes bunun hesabını verecek ve gereken cezayı çekecek.

Tuncay bostan
Tuncay bostan - 2 yıl Önce

3. Yıdır. Ugraşıyorun. Hayvancılık. Destekleri. İçin bir sonuç yok. Bıranjım da meslek eyitimliyim. Saygılar

Abuzer zorver
Abuzer zorver - 2 yıl Önce

Bede başvurum çıkmadı arı için baş vuracam ssk olmayacak miş arı bir evi gecindiremez çünkü benim 12 tane arimvar birsene bal olmuyor birsen oldu arı işi kumar işi gibi ek iş olur bilene vermezler anlamayana verir ler hepsi ölür yazık

Fısıltı
Fısıltı - 2 yıl Önce

Fısıltı gazetesi adamına göre bu beleş paraların verildiğini söylüyor....siz daha gerçek üreticiye mısır pamuk buğday mazot gübre desteğini açıklayamadınız...Fısıltı cılar..

İşin Uzmanı
İşin Uzmanı @Fısıltı - 2 yıl Önce

Fısıltı kaynağınız yanlış fısıldamış size. İşin bütün uygunluk kuralları ilan edilmiş, uygun proje sundunuz da kabul mü etmediler. Adamlar harıl harıl yatırım yapacak kişi arıyorlar, bırakın adamına göre seçmeyi; talep eden kişinin az olmasından şikayetçiler.

Cevat
Cevat - 1 yıl Önce

İzmirhipodromunda kasapeterinerlervar bunlaratkasabl amabunlarl şikayet ediginizde Murat kaylmbey bisorusturma yaplyo yalandan sonra biseyyok diyo onun yüzünden atom hiybe oldu nerde bakanlm tarlmbakanlm saygldeger

banner151

banner251