Kılıçdaroğlu: Tarımda destekler yetersiz!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün dünyada tarıma dev destekler verildiğini ancak Türkiye'de tarıma desteğin yetersiz olduğunu belirtti.

banner255
Kılıçdaroğlu: Tarımda destekler yetersiz!
banner200

CHP Yozgat İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Tarım Çalıştayı'na katılan Kılıçdaroğlu, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Tarıma bütün ülkeler teşvik verirler. Türkiye'de tarıma destek yetersizdir. Fındık üreticisi, buğday üreticisi gerçekten ciddi sorunlar yaşamaktadır ve bu sorunların aşılması gerekmektedir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak şunu gayet açık ve net dile getiriyoruz ve ifade ediyoruz, Tarım Kanunu'nun 21. maddesinde yer alan milli gelirin yüzde 1'i oranında tarıma teşvik verilmesi uygulamasını başlatın. Hükümet başlatmıyor, tarım yeterli desteği alamıyor. Bu nedenle iletilen bütün sorunları parlamentoda dile getirmek bizim görevimizdir ve dile getireceğiz. Yozgat kan kaybeden bir kenttir. Milletvekili sürekli düşüyor, nüfusu sürekli azalıyor. Dolayısıyla bir tarım bölgesi olan Yozgat'ın desteklenmesi gerekiyor. Her türlü desteğin bu bölgeye verilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

MERCİMEK İTHAL HALE GELDİK

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Yozgat'ın en temel özelliklerinden birisi mercimeğin ana vatanı olmasıdır. Yozgat'ın mercimeği sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada bilinir ama bugün Türkiye mercimek ithal eden ülke konumundadır. Oysa 1990'lı yıllarda mercimekte dünya birincisiydi ve mercimek ihraç ederdi."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Soruyor
Soruyor - 4 yıl Önce

FİYATLAR DÜŞÜK GÖSTERİLEREK TMO DAHA PASIF HALE GETİRMEKMİ AMAÇ FARUK ÇELIK ZAMİNDA FİYATLAR DÜŞÜK VE GEÇ AÇIKLANIRDI.ÇİFÇİNİN ÇOK ŞEY BEKLEDİĞİ FAKİBABA SİZ BARE TMO ÇİFÇİNİN KARA GÜN DOSTUYDU BU KURUMU TMO GENEL MÜDÜRÜ DİNLEYİPTE TEFENCİN ELİNE BIRAKMAYIN..TMO ÇIFÇINİN TEKRAR KARA GÜN DOSTU YAPIN SAYİN BAKANİMİZ FAKIBABA

banner151

banner251