Karamollaoğlu'ndan Tarım Orman Şurası kararlarına tepki: Sorunları çözmek için 60 madde değil 6 madde yeter!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 60 maddelik Tarım Orman Şurası bildirisini sert bir dille eleştirerek, “60 tane madde var aman ne kadar önemli, ne kadar detaya inmişiz. Yav 60 madde değil 6 madde ortaya koyun tarım problemi çözülür” dedi. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Tarım Orman Şura kararlarını değerlendirdi. Çiftçinin bütçeden yeterli desteği alamadığını ifade eden Karamollaoğlu, “Hükümetin kendisinin çıkardığı kanuna göre, çiftçiye bütçeden milli gelirin en az yüzde 1’i kadar destek verilmesi gerekiyor. Şuan Milli Gelir yaklaşık 3.5 trilyon. O zaman bütçeden çiftçiye 35 milyar lira destek ödenmesi gerekiyor. Konulan para ne? Biraz artmış onu da söyleyeyim 22 milyar lira” tepkisinde bulundu. 

Tarım Orman Şura kararlarında 60 madde yayınlandığını ancak tarımın sorununun 6 maddeyle çözmek mümkün olduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Birçok konulara dokunulmuş, 60 madde. Türkiye tarımı önümüzdeki yıllarda nasıl düzelecek, hangi problemlerle karşı karşıyayız? Yav 60 madde değil 6 madde ortaya koyun tarımın problemi çözülür. 60 tane madde var… Aman ne kadar önemli, ne kadar detaya inmişiz… Arkadaş neticede bizim sormamız gereken soru şu; bunun neticesinde bizim hayvancılığımız gelişecek mi gelişmeyecek mi, bu da doğrudan doğruya tarım gelişecek mi gelişmeyecek mi? Çiftçi ekip biçmekten vazgeçecek mi geçmeyecek mi, çiftçi eğer ekmiyorsa onu sormak ve eker hale getirmek lazım. Somut bir şey mi istiyorsunuz, sizin kendinizin çıkardığı kanuna göre her yıl bütçeden milli gelirin en az yüzde 1’i kadar çiftçiye destek olarak vermeniz gerekiyor. Şu anda milli gelir yaklaşık 3.5 trilyon yani bütçeye 35 milyar lira çiftçiye destek konması lazım. Konulan para ne biraz artmış onu söyleyeyim, 16 milyar’dan 22’ye çıkmış. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 23:09
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeki aktaş
zeki aktaş - 2 yıl Önce

Ben ilköğretim mezunuyum ben bile çözerim tarımı ama bu işin içinden gelen olacak doktor diğil

Fikret güven
Fikret güven - 2 yıl Önce

Kardeşim bitkisel üretim genel müdürü veteriner olursa sen bu tarımdan ne beklersin..veteriner bitkisel üretim genel müdürü ..gülsemmi ağlasammı..adama arpa diyorsun inek anlıyor..buğday diyorsun keçi anlıyor..bağ diyorsun ağıl anlıyor.. işte böyle tarımın hali...

Kanal istanbul
Kanal istanbul - 2 yıl Önce

Susuz topraklara su götürmek yerine karadenizi marmaraya götürmek..bu ülkeden bi halt olmaz..günü gelince açlıktan nefesler kokacak bu ülkede..geçmişte olduğu gibi padişahlar sevmedikleri Avrupa'ya kaçarlar..yanlız ülke bitiyor ..tarımda su götürülecek tarlalar varken...kanal İstanbul katliamı nedir kime hizmettir..milletin a...koyacaz diyenlere bu devlet neden peşkeş çekiliyor.bizim a..koyacak nezaman yargılanacak..

Deveye diken
Deveye diken @Kanal istanbul - 2 yıl Önce

Deveye diken yararmış beter olun hiçte bağırmayın bu millet hakettiği gibi yönetiliyor

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

kardeşim,hal yasası noldu.hal yasası?

banner151

banner251