Iğdır'da ilk defa soya üretimi yapıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan proje kapsamında 2018 yılı içerisinde deneme amaçlı ekimi yapılan ve Türkiye ortalamasının üzerinde bir verim elde edilen soya bitkisi Iğdır'da ilk kez ekimi yapılarak hasadına başlandı.

banner255
Iğdır'da ilk defa soya üretimi yapıldı
banner200

Deneme amaçlı çalışmaların netice vermesi ile hazırlanan proje kapsamında ekim için müracaat eden 11 çiftçimize % 50’si Özel İdare kaynaklarından sağlanan hibe ile 694 dekarlık alan için 5.650 kilo tohumluk dağıtılarak soya ekimi teşvik edilmiştir.

Ekim yapılan alanlardan ilk olarak Enginalan köyünde yapılan hasada İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU,  Ticaret Borsası Başkanı Serhat KUMTEPE ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri katıldı. Hasat töreninde İl Müdürü Özkan YOLCU; “İlimizde ilk kez bu yıl ciddi manada ekimi yapılan soya ilimiz için alternatif ürün olacaktır 2019yılında havzaya alınan ve havza bazlı fark ödeme desteği 60 krş/kg olan soya üretimini teşvik etmek ve üretim desenine alternatif bir ürün katmak ayrıca besin maddesince fakirleşmiş topraklarımız içinde alternatif bir ürün olacak soya ilimizde ilk defa üretildi. Deneme üretiminde ve şu an yapılan hasatta da gördüğümüz kadarı ile rekoltenin yüksek olduğu ve ekim yapan çiftçilerimizi memnun edeceği görülmektedir. Şu an hasta yapmakta olan bütün çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlar diliyorum ” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir kara
Şakir kara - 2 yıl Önce

Bu işler koltuk başında oturmaya olmuyor gelde çiftçinin halini bı gör

Cifci
Cifci - 2 yıl Önce

Tanzim satisi gibi olursa baya tutar cok guluyorum aglanacak halimize yeter artik eylenmeyi birakin

Salih ŞAFAK
Salih ŞAFAK - 2 yıl Önce

Her ilde tefecilik yapmak için mi olacaksınız genel müdür. Zaten yapıyorsunuz birde onun için masraf etmeyin.

Soya
Soya - 2 yıl Önce

GDO suz soyanın üretilmesinin artırılması güzel

banner151

banner251