Hükümetin tarım politikasına sert eleştiri: Çiftçi böyle bir zulüm görmedi!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçinin giderek tarımdan uzaklaştığını belirterek, "Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde çiftçi büyük sıkıntı yaşıyor, bu dönemde gördüğü zulmü hiçbir dönemde görmedi” dedi.

Hükümetin tarım politikasına sert eleştiri: Çiftçi böyle bir zulüm görmedi!
banner200

TBMM’de  söz alarak, çiftçi sorunlarını gündeme taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de 2002 yılında 13 milyon 800 bin hektar olan hububat ekim alanının 10 milyon hektara gerilediğini,buğday ekim alanının 9 milyon 300 bin hektardan 7 milyon 300 bin hektara gerilediğini; kuru bakliyat üretim alanının yüzde 35 daraldığını, 2000 yılında 6 milyon ton patates üretilirken, şimdi 4,5 milyon tona  üretimin düştüğünü söyledi.

Çiftçinin giderek tarımdan uzaklaştığını belirten Gürer, “Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde çiftçi büyük sıkıntı yaşıyor, bu dönemde gördüğü zulmü hiçbir dönemde görmedi” diye konuştu.

Gittiği köy ve kasabalarda, patates ve soğanın depoda kaldığına ve  bir ay içinde satılmazsa çürüyeceğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “90 kuruş maliyeti olan patates ne yazık ki 85 kuruşa alıcı bulamıyor. Soğanda maliyet 70 kuruş, onda da şu anda üretici 60 kuruşa ürününü satamıyor. Bu durumda, keşke Ticaret Bakanı geçen yıl bastığı depolara bir kere gidip baksa ve Tarım Bakanına; ‘Depodaki ürünler çürüyecek. Geçen yıl 'terörist' dediğimiz çiftçiye kendimizi affettirelim, onun için de depodaki ürünleri Toprak Mahsulleri Ofisine alalım, tüketici de ucuza ürün alma şansına sahip olsun” şeklinde konuştu.

Hasat dönemi tarlada 5 lira olan fasulyenin şu anda ithal lobisinin uyguladığı stratejiyle 30-40 lirayı bulduğunu, nohudu 3 liraya tüccara satamayan çiftçi mağduriyet  yaşadığını,mercimekte dahi sorunların bulunduğunu  ifade etti.
İthal lobisinin  piyasayı yüksek tutuğunu belirten Vekil Gürer “Bunun sonucunda iktidar kendi çiftçimizi değil, yabancı çiftçileri destekleniyor. Bu yolla ülkeye getirilen ürünlerde de büyük vurgunlar vuruyorlar” dedi.

ÇİFTÇİYE KEFİL OLAN DA ZOR DURUMDA

CHP’li Vekil Ömer Fethi Gürer kürsüden yaptığı konuşmaya muhalefet parti milletvekilileri de  alkışlarıyla destek verdiler.

Gürer konuşmasının devamında, “tohum, ilaç ve gübrede yüzde 100'ü bulan artışların yanı sıra, sulama suyunda kullanıldığı için elektriğe yapılan iki yılda yüzde 108'e yakın zammın çiftçiyi ekim yapamaz noktaya taşıdı.  Sorunun aşılması için çiftçilerin; borçlarının en azbeş yıla yayılarak ötelenmesi, bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan faizlerin silinmesi çiftçilerimiz talebidir. Tarım kredi kooperatiflerinin iktidar çiftçi kuruluşu değil ticari işletme olarak görmektedir. Kooperatif kaynak kullanım bedeli ile ek faiz uygulamaktadır,çiftçinin, tarım kredi kooperatifinden aldığı kredileri ödeyemediği için icralık olmaktadır çiftçilere kefil olan arkadaşları da mağduriyet yaşamaktadır” diye sözlerine devam etti.

ÇİFTÇİ NE EKECEĞİNİ ŞAŞIRDI

TBMM Genel Kurulunda Çiftçi sorunlarını kapsamlı olarak anlatan Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde çiftçilerin yaşadığı sorunları çözmek için iktidar ne yazık ki bir girişimde bulunmuyor. Elektriğe gelen zamların yanında, tohumda, gübrede, ilaçta yaşanan sıkıntılara karşı da çözüm üretmiyor. Bunun sonucunda ülkemizde tarım alanları daralıyor” diye konuştu.Gürer”Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dâhil olan yaklaşık 700 bin çiftçinin sistemden çıktığını ama bunun dışında, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dâhil olmayan 2 milyona yakın çiftçinin de artık toprağını ekmediğini belirtti.,Hazine arazilerinin, miras yoluyla bölünen arazilerin sorunları giderilmediğinden, buradaki üretimden de iktidarın haberi olmadığını, aynı zamanda on sekiz yıldır tarım sayımı yapılmadığı için verilerin yeterli olmadığının da altını çizdi.

Gürer, “Bütün bunların sonucunda, ülkemizde çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti görmeyen Tarım ve Orman Bakanlığıdır.Sorunu çözmesi gereken iktidardır" dedi. Vekil Gürer, özel bankaların çifçilere verdiği yüksek faizli kredilere değinerek, “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatlerinin dışında, özel bankaların da çiftçinin boğazına sarıldığı bir dönemdeyiz. Acilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde vermiş olduğumuz kanun teklifleriyle çiftçi borçları beş yıl vadeye yayılarak ötelenmeli, faizlerin silinmesi sağlanmalıdır. Ülkemizde eğer çiftçi üretmezse bu ülkenin geleceği yok olur. Köylüyü, çiftçiyi, emekçiyi Meclis olarak destekleyecek kanunları bir an önce çıkarmalıyız diyorum” şeklindeki sözleriyle konuşmasını tamamladı. 

   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 15:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mektup
Mektup - 1 yıl Önce

Teşekkürler tarımdanhaber. Toçbirsen eski başkanı Günay Kaya'nın sendika hakkında çok ciddi iddiaları varmış. Bu iddialarıda gündeme getirin. Duymayan varsa duysun. Görmek istemeyenin gözüne sokun. Fetöyle kimin ne ilgisi varsa ortaya çıksın.

Memur
Memur @Mektup - 1 yıl Önce

Duyduğum kadarıyla meselenin özeti, tencere dibin kara, seninki benden kara

Fuat fikret
Fuat fikret @Mektup - 1 yıl Önce

Neymiş iddiaları merak ettik kardeş..

Parsel
Parsel @Mektup - 1 yıl Önce

Bende duydum. Hüseyin bey ne kadar susacak. Yetkililer ne zaman harekete geçecek merak ediyorum.

Ömer burunduk
Ömer burunduk - 1 yıl Önce

Mecliste başka parti yokmu, neden başta AKP MHP olmak üzere bu partilerden hiç bir eleştiri gelmiyor, neden üvey evlat, muamelesi görüyoruz, biz çiftçiler olarak, ve, CHP, yi dikkate alacak bir durumları, yok çünkü CHP herzaman, yalan söylüyor, görüşü, hakim, milletin, gözünde, daha doğrusu, öyle bir, algı oluşmuş ama gerçekten, dediklerinim, hepsi doğru, ben, buzamana kadar, CHP oy vermiş değilim, ama, söz Konusu tarım olunca, CHP, den başka sesini çıkaran yok, bende buradan sesleniyorum, her şeyimiz, icralık, ne satabiliyoruz, nede, elimizden birşey geliyor, biz bankalara esir edildik, bilerek ve isteyerek, bunda başta iktidar partisinin yanlış tarım politikaları nedeni ile, ve şu anda bile hala yanlış bir politika izleniyor, bizleri yani toprakla uğraşan, köylüleri bitirdikleri zaman yurt dışından köylümü ithal edecekler,

Hep boş laflar
Hep boş laflar - 1 yıl Önce

Hepsi boş laflar dinleyen kim kimin umrunda çifçi borç batağında

Vethek
Vethek - 1 yıl Önce

Sadece ciftcimi. Tarimsal egitim almis personelde itibar kaybetti. Ilahiyatci acik ogretim mezunu...... meslek sahibi arkadaslar kendini tarimci zannetmeye basladi

Metin Yılmaz
Metin Yılmaz - 1 yıl Önce

Sayın tarım bakınımız dan neden Feti beye bir cevabı yokmu acaba.

Tanju
Tanju - 1 yıl Önce

Acil borç erteleme bekliyoruz hükmeten

Borç erteleme istiyoruz
Borç erteleme istiyoruz - 1 yıl Önce

Borç erteleme borç erteleme borç ertelemeyleborç erteleme borç borç erteleme istiyoruzzzzzzzzzz.

Ziya
Ziya - 1 yıl Önce

Adamın biri üç oğlu varmış biri sormuş hangisini seversin cevap vermiş adam ortancıyı neden demiş büyüğü bazen yalan bazan de doğru konuşur küçüğü hep yanıltır ama ortancıyı beni hiç yanıltmadı çünkü biliyorum ne dese hep yalandır .siyasette böyle bişey ortamcı yani ne dese bilinki külliyen yalan .


banner151

banner251