Hububat ve hayvan ithalatı dolu dizgin!

Geçtiğimiz ay canlı hayvan, karkas et, buğday, mısır, arpa gibi hububat ürünlerinin ithalat gümrük vergisi düşürülürken, bugün de Et ve Süt Kurumu ile TMO'ya sıfır gümrükle ithalat yetkisi verildi. Büyükbaş hayvan ithalatı yetmiyormuş gibi Et ve Süt Kurumu, ilk kez koyun ve keçiyi de ithal etmeye başlayacak.

banner255
Hububat ve hayvan ithalatı dolu dizgin!
banner200

Tarım ve hayvancılıkta ülkenin ithalata bağımlılık perçinleşiyor. Et ve Süt Kurumu ile Toprak Mahsulleri Ofisi'ne sıfır gümrükle ithalat yetkisi verildi. İthalat yetkisinin tamda hasat zamanı verilmesi dikkat çekti. Verilen bu yetkiyle Türkiye büyükbaştan sonra küçükbaş hayvan da ithal etmeye başlayacak.

TARIM VE HAYVANCILIKTA İTHALATTA SINIR KALMADI

Yerli ve milli üretimi teşvik etmek amacıyla Milli Tarım Projesi açıklanırken, hükümet tarım ve hayvancılıkta bu proje ile tamamen çelişen ithalat politikalarını da ardı arkasına hayata geçiriyor.

YENİ BİR 500 BİN İÇİN YETKİ VERİLDİ

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Et ve Süt Kurumu'na 500 bin baş canlı büyükbaş hayvan, 475 bin canlı koyun ve keçi ithalat yetkisi verildi. Hayvancılıkta ithalat yetkisi bununla sınırlı kalmayarak 75 bin ton taze veya soğutulmuş et ile 20 bin ton da karkas et ithalat yetkisi verildi.

Bilindiği Et ve Süt Kurumu'na 2017 yılı için Ocak ayında damızlık hariç olmak üzere sıfır gümrükle 500 bin baş besilik ve kasaplık hayvan ithalat yetkisi verilmişti. Bu yetkiye rağmen Et ve Süt Kurumu'na ilaveten 500 bin baş canlı büyükbaş hayvan için ithalat yetkisi verilmesi dikkat çekti.

ET VE SÜT KURUMU İLK KEZ KOYUN-KEÇİ İTHAL EDECEK

Diğer yandan Et ve Süt Kurumu'na ilk kez canlı koyun ve keçi ithalat yetkisi de verildi. Et ve Süt Kurumu, 2018'in sonuna kadar sıfır gümrükle 475 bin baş canlı koyun ve keçi ithalatı yapacak.

HAYVANCILIKTA KRİZ DERİNLEŞİYOR

Et ve Süt Kurumu'na küçükbaşta ithalat yetkisi ilk defa veriliyor. Büyükbaştan sonra koyun ve keçinin de ithal edilecek olması ülke hayvancılığının içinde bulunduğu krizi gözler önüne serdi.

YERLİ ÜRETİME ZARAR VERECEK!

Küçükbaş hayvan ithalatı fiyatlara müdahale etmek için önü açılırken, bu kararın yerli üretime zarar vereceğine dikkat çekiliyor. Koyun etinin pahalanmasının yerli üretimi teşvik eden bir unsur olduğu belirtilirken, ithalat kararının yerli üretime yönelişe sekte vuracağı dile getiriliyor.

TMO SIFIR GÜMRÜKLE BUĞDAY, ARPA, MISIR, PİRİNÇ İTHAL EDECEK!

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan başka bir kararında ise Toprak Mahsulleri Ofisi'ne buğday, arpa, mısır ve pirinç ithalatı için yetki verildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi, 31 Mayıs 2018 tarihine kadar 750 bin ton buğday ve mahlut, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirinç ithalat kotası tahsis edildi.

İTHALAT YETKİSİ VERİLEN ÜRÜNLER VE MİKTARLARI

Buğday ve mahlut - 750 bin ton

Arpa - 700 bin ton

Mısır - 700 bin ton

Pirinç - 100 bin ton

Taze veya soğutulmuş et - 75 bin ton

Karkas et - 20 bin ton

Büyükbaş hayvan - 500 bin baş

Küçükbaş hayvan - 475 bin baş


TARIMDAN HABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

ciftci nin hayvancinin artik canina yetti.ete taktilar bir tek etmi pahali bu ulkede kanat fiyatlarina bir sey diyen yok kanatin kilosu 18 tl korkmayin birakicaz bu hayvanciligi millete kararmis morarmis etleri yedirirsiniz

- 4 yıl Önce

Sadece ve sadece "enflasyonu düşük tutmak" uğruna binlerce çiftçinin emeğini heba ettiniz ya,bi gün o çiftçilere muhtaç kalacaksınız ve o gün hızla yaklaşmakta.Daha sert vurun ,daha cok ekmeğini alın insanların elinden siz.

- 4 yıl Önce

Valla bu sistem böyle giderse her şeyi ital etmek zorunda kalcaz tarım bir yıl sonra bence belli biter bu ülkede çünkü biz hıyarla dometesle enleksyon ölçen bir ülkeyiz hala daha yazık yazık ya kardeşim daha bir tarım politikamız bile yok yap boz tahtası gibi hala daha getirsinler bakalım nereye kadar nede olsa yavurun malına merakliyiz ayıp köylerimiz boşaldı genç nüfus kalmadı

Bu masraflar yerine
Bu masraflar yerine - 4 yıl Önce

İthalata ayrılan bu kaynaklar yerine Et-süt kurumu çiftlikleri kurulması geleceğe yatırım olurdu.Hem işsiz veteriner,veteriner sağlık teknisyenleri ve diğer alanlarda istihdam sağlanıp,hemde kaynaklarımız yurt içinde tutulurdu.İthalata da gerek kalmaz.

banner151

banner251