" />

Hollanda tarımda bu işi çok iyi beceriyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimle yetinilmemesi gerektiğini, Türkiye'nin bulunduğu bölge itibariyle tarımsal dış ticarete de önem verilmesi gerektiğini kaydederek, “Hep söylüyoruz Hollanda, 22 milyar dolarlık tarımsal hasıla, 98 milyar dolarlık da tarım ticaretiyle bu işi çok iyi beceriyor" dedi.

Hollanda tarımda bu işi çok iyi beceriyor!
banner200

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Ekonomist Dergisi iş birliğinde 15'incisi düzenlenen Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması'nın ödül töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de katılımıyla İstanbul'daki bir otelde gerçekleştirildi.

Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada tarımsal üretimin yanında tarımsal dış ticaretin de önemine dikkat çekti. Pakdemirli, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Yakın gelecekte hep beraber göreceğiz. Dünyayı doyuran ülke, dünyanın lider ülkesi olacak. Tarım, eski değil, eskimez bir sektördür. Bilim gibidir tıpkı. Süreklidir, her gelen yeni bir şey ilave eder; taş üstüne bir taş koyar. Bilimin ve tarımın başı böylece yükselir. Fakat insanoğlu bu ikisinden hiç vazgeçmez, vazgeçemez. Çünkü bilgi aklını doyurur, tarım karnını... Tarım, bir tohum gibi genlerimizi taşıyor. Bugünümüzü yönetiyor, geleceğimize yön veriyor.

Türkiye bir tarım ülkesi olarak iddiasını sürdürmektedir ve her geçen gün hedeflerini büyütmektedir. Tarım, ekonominin ve sanayinin ham maddesidir. Tarım ekolojinin, biyolojinin, iktisadın kesişim merkezidir ve bu merkez, başlı başına stratejik bir sektördür. Tarımımız, ticaret, sanayi, diplomasi, sağlık ve turizm sektörlerinin de lokomotifidir. Bu bakımdan tarıma dönük her yatırım, ülkenin bütün üretim ve ticaretine yapılan yatırım anlamına gelir.

Sadece tarımsal üretim yetmez. Unutmayalım ki, 21 trilyon dolarlık ticaret hacmine sahip bir bölgede bulunuyoruz. Bu sebeple, bölgenin zenginliğinden ve refahından daha fazla pay almalıyız. Hep söylüyoruz Hollanda, 22 milyar dolarlık tarımsal hasıla, 98 milyar dolarlık da tarım ticaretiyle bu işi çok iyi beceriyor."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
.
. - 13 ay Önce

Hollandanin yuz olcumu konya kadar varmi sayin bakanim

- 13 ay Önce

Bundan 2,5 yıl önce emekli olduğum Tarım Kredi Koooeratifleri çalışanlarına ve Genel Müdürüne bu konuyla ilgili Soner Yalçın’ın Hollanda tarımıyla ilgili kaleme aldığı ayrıntılı yazıyı gönderdim. Bu yazıda kapitalist Hollanda’nın tarımda kooperatifçilik kanalıyla tarıma nasıl öbem verdiği örnekleriyle anlatılıyor. Ancak gördüm ki ne bakanlığın ne de Tarım Kredi Kooperatiflerinin böyle bir derdi yokmuş, bugün bakan dile getirince aklıma geldi birden. Yazık biz ne zaman ciddi olarak çiftçiye, dolayısıyla tarımda üretime önem vereceğiz? Lütfen herkes Soner Yalçın beyin bu araştırma yazısını bulup okusun diyorum. Çiftçimizin Allah yardımcısı olsun demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

- 13 ay Önce

Eeee biz ne söylüyoz. Tarımdan haber niye bangır bangır bağırıyo. ERROR vermiş bunların beyin. Sapı samanı bilmiyorlar

- 13 ay Önce

Yanlış ornekler

banner151