Hayvansal üretime yonca tohumu desteği

​Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve İl Özel idaresi destekli yaklaşık 280 bin TL bütçeli 'Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi' kapsamında yonca tohumları yüzde 50'si üretici katkılı olmak üzere üreticilere dağıtıldı.

Hayvansal üretime yonca tohumu desteği
banner200

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat; "Ülkemizde mevcut kaba yem kaynakları hayvan varlığımızın ihtiyacını karşılamada yetersiz kalmaktadır. En önemli yem kaynağını oluşturan mera alanlarının zamansız ve aşırı otlatma gibi nedenlerle verimi ve kalitesi oldukça düşmüştür. Kaba yem açığının kısa vadede kapatılmasında en etkili yolun tarla tarımı içindeki yem bitkileri ekiliş ve üretiminin arttırılması hedeflenmektedir. Projemiz kapsamında daha önce üreticilerimize macar fiği tohumu, silajlık mısır tohumu ve yem bezelyesi tohumu dağıtarak yem bitkisi ekiliş alanının arttırılması ve üreticilerimizin girdi maliyetlerinin minimize edilmesi amaçlanmıştır.

Yine bu kapsamda 10.500 kg sertifikalı yonca tohumu Göynük 2250 kg, Kıbrıscık 1500 kg, Mengen 2250 kg, Mudurnu 2250 kg ve Seben 2250 kg olmak üzere hayvancılıkla uğraşan üreticilerimize dağıtımı gerçekleştirildi. Sertifikalı yonca tohumlarımızın ilimiz hayvancılığına ve üreticilerimize bereketli ve kazançlı olmasını temenni ediyorum. Bu bağlamda başta Sayın Valimiz Ahmet Ümit olmak üzere, Bakan yardımcımız Sayın Fatih Metin, değerli Bolu Milletvekillerimiz Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü, İl Özel İdaremize ve emeği geçenlere kurumum, şahsım ve üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum" dedi.
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 04:52
YORUM EKLE
banner151

banner251