Güneydoğu'da 400 köyde parçalı tarım arazileri toplulaştırıldı!

Parçalı tarım arazilerinin toplulaştırılması çerçevesinde Diyarbakır, Mardin ve Batman'da 400 köyde arazi birleştirmeleri tamamlandı.

banner255
Güneydoğu'da 400 köyde parçalı tarım arazileri toplulaştırıldı!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen parçalı tarım arazilerinin toplulaştırma çalışmaları çerçevesinde Diyarbakır, Mardin ve Batman’da 400 köyde arazi birleştirmeleri tamamlandı. Bu kapsamda Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Karabaş ve Silvan’a bağlı Sulak mahallelerinde yeni parsellere ait tapular hak sahiplerine dağıtıldı.

3.6 MİLYON HEKTAR ALANDA TESCİL İŞLEMLERİ TAMAMLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde 8.2 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları yürütülüyor. Yapılan bu çalışmalar neticesinde 3.6 milyon hektar alanda tescil işlemleri tamamlandı, 4.6 milyon hektar alanda ise birleştirme çalışmaları sürüyor.

2023 yılına kadar toplulaştırma çalışmalarını tamamlamayı hedefleyen Bakanlık, çalışmaların tamamlandığı arazilerde yeni oluşturulan tapuları ise çiftçilere dağıtmaya devam ediyor.

TAPULAR HAK SAHİPLERİNE DAĞITILDI

Bu çerçevede DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’da 445 köy, Mardin’de 8 köy ve Batman’da 36 köy olmak üzere toplam 489 köy ve 680 bin 444 dönüm alanda toplulaştırma çalışması yapıldı. Bölgede yapılan toplulaştırma kapsamında 400 köyde çalışmalar tamamlandı, 89 köyde ise çalışmalar sürüyor.

Toplulaştırma çalışmaları tamamlanan Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Karabaş ve Silvan’a bağlı Sulak mahallelerinde oluşturulan yeni parsellere ait tapular hak sahiplerine törenle dağıtıldı.

Arazi Toplulaştırması ile küçük, parçalı ve dağınık arazilerin modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenlenerek, daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımı sağlayarak, üretimin ve verimliliğin artırılması hedefleniyor.    

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Oktay ÖZTÜRK
Oktay ÖZTÜRK - 2 yıl Önce

Yalanınızı .........benim tarlam yedi parselden Yirmi dört parsel olmuş bu nasıl toplulaştırma olmuş

Oğuz özbek
Oğuz özbek - 2 yıl Önce

Parsel sayısı 8 den 16 ya çıktı. 135 dönüm arazi 9,9,9,30,80 oldu.tam komedi.

Faruk erten
Faruk erten - 2 yıl Önce

Mardin derik bölgesin toplulaştırma yerine darma dağın etmiş on parseli yüz parçalamış bepsin dede müşterek bırakılmış artık umudumuz dsi

Zafer Bal
Zafer Bal - 2 yıl Önce

Ankara’da Haymana ilçesi Güzelcekale mahalle sindede tarla birleştirilmesini istiyoruz tüm köylü olarak dernek olarak saygılau

banner151

banner251