Gübre fiyatlarında şok indirim! Çiftçi bir günde 54 bin lira zarar etti!

Gübre fiyatları yurt dışı piyasalar bahane edilerek son bir yıl içinde fahiş bir şekilde artarken, son günlerde firmaların yaptığı indirimler ise dikkat çekiyor. Gemlik Gübre, Can gübrede yen bir kampanya yaparken, bu kampanya çiftçinin nasıl soyulduğunu da gözler önüne serdi. 

Gübre fiyatlarında şok indirim! Çiftçi bir günde 54 bin lira zarar etti!
banner282

Gemlik Gübre, Can gübrede yeni bir kampanya yaparken, bayilerine gönderdiği yeni fiyat listesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Gemlik Gübre, kampanya kapsamında 21.02.2022 tarihinden itibaren Can gübrenin satış fiyatını 4000 TL/Ton olarak duyurdu. Kampanyalı satışla ilgili olarak şu bilgiler verildi: “Sayın Bayimiz Türk çiftçisinin Türk tarımını korumak ve desteklemek adına, şirketimizin üreticisi olduğu Can %26 gübresinde 21.02.2022 (Pazartesi) tarihinden itibaren geçerli olacak sizlere özel kampanya başlatılmıştır” denildi. 

CAN GÜBRE 9 BİN LİRAYA KADAR ÇIKMIŞTI!

Bilindiği üzere Can gübresi 9000 TL/Ton’a kadar çıkmıştı. Gelinen noktada fiyatların 9 bin liradan 4 bin liraya kadar düşmesi çiftçinin gübre üstünden nasıl soyulduğunu da gözler önüne serdi. 

TARIM KREDİ'NİN YÜZDE 30 İNDİRİMİ PİYASADAN YÜZDE 50 PAHALI HALE GELDİ 

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatifleri de geçtiğimiz hafta yaptığı indirimle Can gübresini 6150 TL/Ton’a düşürdüğünü duyurmuştu. Ancak gelinen noktada Tarım Kredi Kooperatiflerinin yüzde 30 indirimli Can gübre fiyatları bile piyasa fiyatlarının yüzde 50 daha pahalı duruma geldi. 

MADEM İNDİRİLEBİLİYORDU BUGÜNE KADAR NEDEN FİYATLAR İNDİRİLMEDİ?

Döviz kurlarında bir düşüş olmamasına rağmen firmaların gübre fiyatlarında arka arkaya indirime gitmesi gübrede oynanan büyük oyunu ele verdi. 

FAİK TOY ÇİFTÇİNİN UĞRADIĞI ZARARI ORTAYA KOYDU!

Gemlik Gübre’nin kampanyalı satış fiyatını twitter hesabından paylaşan Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, bir günde uğradığı zarara dikkat çekti. Gemlik Gübre’nin yaptığı indirimi, “Kaç çiftçiye faydası olacak?” diye tepki gösterin Toy, buğday üreticisinin çoğunun Can gübreyi 9000’den 8000’den, 7000’den aldığını hatırlatarak, “En son Tarım Kredi Kooperatifleri 6150 TL fiyat açıklamasından sonra piyasadan 5350 TL’ye 40 ton aldım, bugün 4000 TL’ye indirdik diyorlar. 1 günde uğradığım zarar 54000 TL” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2022, 13:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 3 ay Önce

BEDAVA VERSELER NE OLACAK BU SAATTEN SONRA. KATMERLİ KAZIKLAR ATTILAR 2 KATINA ALDIK.BENCE BUNLAR GÜBREYİ DÜŞÜRÜP BUNUN ÜZERİNDEN DÜŞÜK HUBABAT FİYATI AÇIKLARLAR.....PAHALI PAHALI AL ZARARINA ÜRÜN SAT....

Ali dag
Ali dag - 3 ay Önce

Yorum yapmak gereksiz soyuluyoruz hemde bakanın gözleri önünde bu işin hukuki boyutu olmalı hani ziraat odası başkanı nerede

ÖMER
ÖMER - 3 ay Önce

15500 DEN ÜRE ALDIM. EKMEDEN ZARAR EDİLİR Mİ? TÜRKİYE DE EVET. NE OLACAK HALİMİZ?

Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

Amanyum sulfatinda en az bu paralara inmesini istiyoruz

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Mazlumu koruyan yok ki artık.Önceden bi reis vardı onun da sesi çıkmıyor şimdi.Nerede adalet var biri göstersin.Adam vurursun,birilerini tehdit edersin salıverirler.gübrede vurgun yaparsın,hırsızlık,yolsuzluk yaparsın ne içeri atarlar ne görevden alırlar.Başıboş kaldı her şey.Birileri de istediği gibi at koşturuyor engel olan yok.

cihat
cihat - 3 ay Önce

koylu milletin efendisimi enayisimi once bunun cevabini bulalim

Çifçi
Çifçi - 3 ay Önce

Cifcimiz birazdaha gübre almazsa inşAllah 2 binliraya düşecek darisi diger gübrelere olur alım olmazsa onlarda duşecek.

Müjdat ÇAĞŞIRLI
Müjdat ÇAĞŞIRLI - 3 ay Önce

26 azot gübre.FINDIK BAHÇESİNE
Atmıyorum. Bu sene es' geçe ceğim. Sadece bakım ve temizlik. Utanın. Çiftçi, köylü. Mağdur, üretici perişan.
Tüketici mağrur.
Destek yok, köstek heryerde.


banner151