Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde tarım ve çiftçi yer almadı! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde zor günler geçiren ve icralık olan çiftçi yer almadı. Pakette toplumun her kesimine yönelik tedbirler açıklanırken, çiftçiye yönelik bir tedbirin açıklanmaması Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile çiftçinin temsilcisi Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar'ın durumunun sorgulanmasına neden oldu.

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde tarım ve çiftçi yer almadı! 
banner200

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ekonomik İstikrar Kalkanı" olarak adını verdiği ekonomiyle ilgili alınacak ve 100 milyar liralık paketi içeren tedbirleri açıkladı. Açıklanan teşvik paketinde, sanayiciden küçük esnafa, emekliden asgari ücretliye kadar toplumun her kesimine yönelik alınan kararlar açıklanırken, zor günler geçiren tarım sektörüne yönelik bir kararın bulunmaması dikkat çekti. 

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüsle birlikte gıdanın ve tarımın önemi bir kez daha anlaşılırken, teşvik paketinde zor günler geçiren tarım sektörü ve çiftçiye yönelik bir karar yer almadı. 

İCRALIK ÇİFTÇİ PAKETTEN UMUTLUYDU 

Çiftçi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili çiftçiyi rahatlatacak bir adım atılmadığı için binlerce çiftçi icralık olmuş durumda. İcralık olan çiftçi de hiçbir şekilde kredi kullanamadığı için şuanda gübre dahi alamayacak durumda. Açıklanan pakette en azından çiftçiyi de rahatlatacak bir karar bekleniyordu.

ÇİFTÇİNİN SORUNLARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A AKTARILMIYOR MU? 

Pakette tarım sektörüne ve çiftçiye yönelik bir teşvikin yer almaması Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere çiftçi temsilcisi Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ın da durumunun sorgulanmasına neden oldu. Çünkü çiftçinin yaşadığı ciddi sorunlara rağmen pakette çiftçiye yönelik bir teşvikin olmaması, çiftçinin yaşadığı sorunların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sağlıklı bir şekilde aktarılmadığı tartışmasını gündeme getirdi. 

ÇİFTÇİ TEMSİLCİSİ TOPLANTIYA BİLE KATILMADI 

Diğer yandan TOBB, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Kamu-Sen, TESK, TESKOMB Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık ettiği Çankaya Köşkü’ndeki koronavirüsle mücadele eşgüdüm toplantısında temsil edilirken, çiftçinin temsilcisi olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar'ın toplantıya katılmaması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ adı verilen pakette devreye alınan tedbirler şunlar:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

13- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

14- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

15- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

16- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

17- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

18- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

19- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 22:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üvey evlat
Üvey evlat - 2 yıl Önce

Akp döneminde üvey evlat dan daha kötü muamele gördük biz kimiz ki onların gözünde cahil çuhala ırgat maraba sadece seçim zamanı oy deposu ama devir değişti ne demişler keser döner sap döner gün gelir hesap döner Allah'ın adaleti şaşmaz iyi iyigiyle kötü kötülüğüyle anılır

“PADİŞAHIM ÇOK YAŞA”
“PADİŞAHIM ÇOK YAŞA” @Üvey evlat - 2 yıl Önce

ULA BU BİZİM HALKIMIZ GERÇEKTEN “PADİŞAHIM ÇOK YAŞA, KILICIN DEĞSİN ARŞA” MODUNA GEÇTİ.... O TOPLANTIDA TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ DE YOKTU.. HİSARCIKOĞLU DENEN BİR VARDI, HAZRETLERİ ŞAKLAŞTILAR... VE DE ÇİFTÇİ ÇİFTÇİ AL AL AL...

Osman erzurumlu
Osman erzurumlu - 2 yıl Önce

Çiftçiyi adam yerine koyan yok çiftçi olmasa ekonomi cikmazaduser Şemsi beyin ağzına vuruş girmiş konuşmuyor ziraat odaları çiftçilere aidat adı altinda para alıp yiyip yatiyorlar çiftçinin sıkıntısından nehaberi olsun.

Uğur arik
Uğur arik @Osman erzurumlu - 2 yıl Önce

Çifci herzaman zor günleri atlattı yalnızki ben çifci olarak bu günleride unutmucaz bu hukumet saten çiftçiyi bitirmek için uğraşıyo

Çiftçi çiftçi
Çiftçi çiftçi - 2 yıl Önce

Çiftçiyi unutanlarıda çiftçi unutur günola devran döne sayın Şemsi Bayraktar senin görevin nedir ziraat odaları lavedilsin sende kendi işine bak

Halim gunduz
Halim gunduz - 2 yıl Önce

Hiçbir zaman çiftçinin derdini anlatacak kimseyoktur ziraat oda başkanı şemsi beyin biraz onuru varsa istifaeder

Izzettin bikec
Izzettin bikec @Halim gunduz - 2 yıl Önce

Biz suriyeli olsaydık her destek verilirdi ziraat bankası icraya veriyor sayın tarım bakanı uyuyor çifçiye destek verdik diyorlar

UNUTULAN ÇİFTÇİ
UNUTULAN ÇİFTÇİ - 2 yıl Önce

84 Milyon nüfusu, 40 Milyon turisti, 6 Milyon mülteciyi doyuran + tarımsal ürün ihracatı yapan ülkemizi tarımsal üretimde avrupa birincisi yapan çiftçi 100 Milyar Tl ekonomik pakette malesef yine yok sayıldı.

Kooparatif ortağı
Kooparatif ortağı - 2 yıl Önce

Bu Tarım kredinin Genel müdürü cumhurbaşkanımıza gidip benim ortaklarım zordurumda üretme zorluğu çekiyor ödeme zorluğu çekiyor demiyormu diyemiyormu yanlız bırakılan çiftçi temsilcisi olmayan çiftçi kapatılsın bu Ziraat odası gitsin bu Şems’i

Umutsuz çiftçi
Umutsuz çiftçi - 2 yıl Önce

TZOB
Üst yönetimini şiddetle Kınıyorum Açıklanan Ekonomik Pakette Tarım ve çiftçinin Adı anılmadı Sahipsiz çiftçi

Tuncer polat
Tuncer polat - 2 yıl Önce

Tüm hayvan pazarları kapalıiken çifçi banka kredilerini nasıl ödeyecek çifçi neden üvey evlat muamelesi görüyör hasta olan çifçinin bu vürüsle ölmesinimi bekliyorsunuz


banner151

banner251