Ekmeklik buğday 5500 lirayı arpa 4200 lirayı gördü!

Tarımda öngörüsüzlüğün faturası Türkiye’ye ağır olacak. Ekmeklik buğday 5500 lirayı, arpa ise 4200 lirayı gördü. 

Ekmeklik buğday 5500 lirayı arpa 4200 lirayı gördü!
banner282

Mayıs ayında ekmeklik buğday alım fiyatı 2250 TL, arpa ise 1750 TL olarak açıklanırken, başta kuraklık olmak üzere pandemiden kaynaklanan belirsizlikler ve dünya fiyatlarının yükselmesinden dolayı iç piyasada ekmeklik buğday 5 bin liranın da üstüne çıkarak 5500 TL/Ton’u gördü. Yine arpa fiyatları da 4200 TL/Ton’a kadar çıktı. 

Hububat piyasasında önde gelen borsalardan olan Konya Ticaret Borsası ile Gaziantep Ticaret Borsası’ndaki bugünkü işlemler dikkat çekti. Konya Ticaret Borsasında Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğdayın fiyatı 5500 lirayı, Gaziantep Ticaret Borsası’nda da arpa fiyatı 4200 TL/Ton’u gördü. 

Buğday fiyatlarının kontrolden çıkarak bu fiyatlara yükselmesi, un fiyatlarını ve dolayısıyla ekmek fiyatlarını da yakından ilgilendiriyor. 

KURAKLIĞIN KAYBI BİLE ÖNGÖRÜLEMEDİ!

Yaşanan kuraklığın neden olacağı rekolte kaybı, zamanında sağlıklı yapılamadığı için fiyatların bu denli yükselmesinde önemli bir etken olarak görülüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kuraklıktan dolayı ciddi bir rekolte kaybını beklemediklerini belirtirken, TÜİK’de rekolte kaybını buğdayda 1 milyon ton seviyesinde göstermişti. Ancak gelinen noktada buğdayda en az 5 milyon ton rekolte kaybının yaşandığı ortaya çıkarken, bunun faturası da buğday fiyatları ile çıkmaya başladı. 

PİYASA GERÇEKLERİNE UYGUN OLMAYAN ALIM FİYATINDAN DOLAYI TMO ÇİFTÇİDEN ÜRÜN ALAMADI 

Diğer yandan olağanüstü bir dönemden geçilmesine rağmen alım fiyatında bu döneme has bir politika uygulanmadığı için TMO’nun çiftçiden hiçbir şekilde ürün alamaması da yaşanan sıkıntının ayrı bir boyutunu oluşturuyor. TMO, çiftçiden yeterli ürün alamadığı için fiyatların yükselmesine de engel olamıyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 ay Önce

Çiftçinin bugdayini bedava aldılar, çal oyna vur oyna,

kamil cenk
kamil cenk - 2 ay Önce

beter olun bunlara 20 senedir ülke yönettirdiniz beter olun haktır size

Çiftçi
Çiftçi - 2 ay Önce

Bu günler iyi günler bu şartlarla önümüzdeki günler dahada kötü olcak.Bu ülkeyi 84 milyon insanı düşürdüğün halden memnunmusun bakan bey

Köylü
Köylü - 2 ay Önce

Türk çiftçisini bitirdiniz paranız var ya alın dışardan vay türkiyem.

Yılmaz DURSUN
Yılmaz DURSUN - 2 ay Önce

Eskiden bugday fiyati 750 tl ydi göbrede 750 tl ydi şimdiyse : 3 ton bugday satıp 1 ton göbre alınıyor sürmesek millet göbre yiyecek öylemi mazot dolar traktor parçası dolar ilac dolar ama buğdaya gelince turk lirası

Huzur ver
Huzur ver - 2 ay Önce

Galiba yoksulluk politikasına devam yaktınız bizi bununda hesabı var

banner151