Çiğ süt prim destekleri 15 kuruştan 30 kuruşa çıkarılmalı

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM Genel Kurulunda süt alım ve destekleme primlerinin arttırılmasını istedi.

Çiğ süt prim destekleri 15 kuruştan 30 kuruşa çıkarılmalı
banner200

Süt üreticisinin hayvanlarını kesmek zorunda kaldığını ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Süt üreticisi perişan. Pandemiden önce perişandılar, pandemiden sonra per perişan oldular. AKP seçimden önce süt destekleme primlerini artırdı, seçimden sonra düşürdü. Çiftçimiz için bir şey yapacaksanız şimdi yapın. Bugün yapın, yarın çok geç. Süt hayvanları kesime gidiyor. Çünkü çiftçi zarar ediyor” dedi.

Korona sürecinden önce bir çuval süt yeminin fiyatı 85 TL iken bugün bir çuval yemin 110 TL olduğunu belirten Doç. Dr. Gaytancıoğlu hayvancılığı ayakta tutabilmek için süt primlerinin 15 kuruştan en az 30 kuruşa, 1 litre sütün de en az 2 lira 70 kuruşa çıkarılması gerektiğini dile getirdi. 

Destekleme primlerinin de zamanında ödenmesini isteyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Çiftçi seçim olsun, AKP’nin keyfi gelsin de desteklemelerimizi ödesin diye beklemek zorunda kalmasın artık” diyerek AKP’ye “Madem yerli ve milliyiz diyorsunuz çiftçiye destek verin. Çiftçiye vereceğiniz destekler boşa gitmez. Aksine vatandaşlarımızın ucuz, kaliteli, sağlıklı beslenir” diye seslendi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 13:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bünyamin YILDIZ
Bünyamin YILDIZ - 1 yıl Önce

Bir üretici olarak desteklerin tamamının kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Yeter ki üretmiş oldugumuz süt ve etlerin değerinde alınsın yeter. Bız destek istemiyoruz. Ulusal süt konseyinin belirlemiş oldugu sutun fiyati 2.30 tl. Olup herhangi bir marketten markası ne olursa olsun tam yagli bir litre sütün fiyatı 5.00 tl nin altında süt yok. Bu aradaki fark nerden kaynaklanıyor. Bunun açıklanması gerekir. Her zaman olduğu gibi ezilen gariban üretici. Kısacası herşeyin bir maliyeti var. Üretici olarak yarının planını yapamıyoruz bir bakıyorsun 10 kuruş destek bir bakıyorsun 25 kuruş. Nasıl plan yapalım. Tamamen kaldırın ki en azından kafamız karışmasın. Bir an önce en azından bir yılın programı olması gerekir. Üreticide ona göre planını yapar. Söylenecek o kadar çok şey var ama sonuçun değişmeyeceğini tahmin edebiliyorum. Her şeye ragmen biz üretmeye devam edecegiz.

Süleyman uysal
Süleyman uysal - 1 yıl Önce

Sayın gaytancıoğluna sonzuz teşekkürler ediyorum ülkemin bütün üreticileri adına . sayın tarım bakanı neredeyse her gün çıkıb bu ülkenin üreticisi ile alay eder gibi gerçek leri görmezden gelerek pembe taplo çizerek herşeyin çok güzel olduğunu vurgulayan bir anlayış ile ülkenin üreticisinin içinde bulunduğu çıkmazı saptırarak anlatması bizleri dahada üzüyor ve bu sektörden soğutuyor.su anda bu ülkede yaklaşık son üç yıldır ürettiğimiz ürünlerinden para kazanamadığımizdan dolayı tarım kredi kooperatiflerine özel bankalara borcu olmayan çok az bir kesimimiz vardır ve bir kısım paydaşlarımızında icralık olduğunu hepimiz biliyoruz ama sayın tarım bakanına göre herşey çok güzel hatta ülkenin üreticisinin desdeğe bile ihtiyacı yok diyecek .

veli dursun
veli dursun - 1 yıl Önce

çabalamaya gerek yo engüzeli kestirmek çünkü bu işin içinden cıkılmaz oldu artık

İlkgun salih
İlkgun salih - 1 yıl Önce

Süt ve ürünleri ni tüketen de mağdur üreten de.boyle birşey olabilir mi.bakin tüketici doğru dürüst bir yoğurt piyasada bulamıyor yağsız ve içine trans yağ katılmış.ustelik plastik kovalarda bu kovalar feci, zira çöpe atılan kovalar çöp toplayanlar tarafından çöpten alınarak köylülere satılıyor.sozum ona plastik poşetleri marketlerden yasakladik.ya bu neyin nesi.bu turubunlere oynamanın oyunu.

Coban
Coban - 1 yıl Önce

1998_1999 yollarında 100000tl destek alıyorduk bol sıfır li parlarda ama süt fiyatları yüksekti o yıldan sonra çiftçi min dara ağacı kurulmaya başlandı 2007 yılında bazı çiftçi ler ipi gönüllü boynuna taktı 2014_15 yillarinda kurulan tuzağı farkeden çiftçi ler hakkını aramaya başladı. Ancak yeni tuzaklar olmayacağı anlamına gelmiyor bu tabi. Sırtlanların gözü hala çiftçi min topraklarında. Gizliden gizliden diş gıcırdatip salyalarini yalıyorlar. Çiftçi ise aslanın pes ettiğini düşünen geyik misali kafayı gömmüş dereye şu içiyor. Uygun bi zamanda saldırı ya uğramadan çiftçi min kafasını sudan çıkartmalı. Bakalım o zaman ne zaman. Su içer gibi kafasını dereye uzatıp aslında suyu ayna gibi kullanıp sirtlanlari ve aslanları takip.eden geyiklerde var.

Ümmet Bayındır
Ümmet Bayındır - 1 yıl Önce

Hayvancılıkla ilgili bilgiler istiyorum

tarımdanhaber
tarımdanhaber @Ümmet Bayındır - 1 yıl Önce

https://www.tarimdanhaber.com/yetistiricisoruyor.html

banner151

banner251