Çiftçi tarımdan kaçıyor belgeli çiftçi sayısı azalıyor!

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) tarımda kayıtlı üretimi gösterirken, ÇKS’li çiftçi sayısının her yıl düzenli bir şekilde azalması ülke tarımını tehdit etmeye başladı. Son 12 yılda kayıtlı çiftçi sayısı yüzde 48 düşerken, tarım alanları da yüzde 12,3 azaldı. 2008’de 1 milyon 127 bin olan çiftçi sayısı 2019’da 600 bine kadar geriledi.

Çiftçi tarımdan kaçıyor belgeli çiftçi sayısı azalıyor!
banner200

Milli Gazete'nin haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verileri acı tabloyu gözler önüne seriyor. Buna göre Türkiye’de çiftçi sayısı son 12 yılda yüzde 48 azalırken, tarım alanları da son 18 senede yüzde 12,3 düştü. Son 18 yılda tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı da yüzde 44 geriledi. Çiftçi sayısında özellikle son 10 yılda düzenli ve ciddi bir düşüş söz konusu. 2008’de 1 milyon 127 bin olan çiftçi sayısı 2019’da 600 bine kadar düştü. Bu veriler, kayıtlı çiftçi sayısında 2008’den bu yana 541 bin 600 azalma anlamına geliyor. Bu da yüzde 48’lik düşüşe karşılık geliyor. Düşünün özellikle 2011’den sonra hızlandığı görülüyor.  TÜİK verilerine göre tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı ise 2002’de 7 milyon 458 bin kişiyken, 2020 Şubat ayı itibariyle 4 milyon 157 bin kişiye geriledi. Bu da son 18 yılda 3 milyon 301 bin daha az tarım çalışanı anlamına geliyor. Tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısının yüzde 44 azaldığını ortaya koyuyor.

ÇİFTÇİ SAYISI AZALIRKEN TARIM ALANLARI DA DARALIYOR

Ülke nüfusu artarken, ekilebilir tarım alanlarının daralması da gıda temini noktasında endişe vermeye başladı. 2002’de 26 milyon 579 bin hektar olan tarım arazisi 2019’de 23 milyon 94 bin hektara kadar düştü. Buna göre tarım alanları 18 senede yüzde 12,3 azaldı.

Diğer yandan tarımda istihdam edilen kişi sayısının toplam istihdam içindeki payının düşmesi, kalkınmışlık göstergesi açısından istenilen bir politika olması dikkat çekiyor. Yani tarımda istihdam edilen kişi sayısının düşürülmesi için bilinçli bir politika uygulandı. Ancak ekilebilir tarım arazisinin daralması, mevcut arazilerinin bir kısmının da girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı çiftçi tarafından ekilmemesi, ülkenin tarımsal üretimini de tehdit etmeye başladı.

ÇKS’DEKİ KAYITDIŞILIK BİLİNMİYOR

ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı düşerken, uygulanan evrak ve çeşitli vergilerle muhatap olmayan çiftçiler de ÇKS’ye kayıt olmuyor. ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçi sayısının da azımsanmayacak bir oranda olduğu tahmin edilirken, ÇKS’deki kayıtdışılık da beraberinde birçok sorunu getiriyor. Çiftçiler ÇKS’ye kayıtlı olmadığı için tarımsal desteklerden yararlanamazken, Türkiye’nin üretim tahminleri de sağlıklı yapılamıyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 01:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan güneş
Adnan güneş - 1 yıl Önce

Avrupada ne yetiştirirken devlet destekliyor pazar buluyor bizde ise mahsül bol oldum sevineceğim iz yerde üzülüyoruz tüccarın insafına çakallara yem oluyoruz ben zeytin üreticisiyim ufacık Yunanistan bizim ürettiğimiz zeytinin bir misli daha fazlasını üretiyor satıyor bizde mahsülbuyıl çok deyiş eziyorlar kim sahip çıkacak bize buna kader diyemeyiz

Sadi aldirmaz
Sadi aldirmaz - 1 yıl Önce

Çok değil 10 yıl sonra çiftçi ve hayvancılık yapmaya insan bulamayacaklar bize yönetenler işin girgirinda çiftçilerle dalga geçiyorlar

Eflatun Yüksel
Eflatun Yüksel - 1 yıl Önce

Çiftçilikmi kaldı. TV. lerden ahkam kesmek kolay. 67 yaşındayım A dan Z ye tüm işçiliği kendim yapıyorum işin içinden çıkamıyorum. Bu girdilerle bu fiyatlarla İç Anadoluda kazanmak imkansız. Ben arpa nohut ve aspir ektim. Bu çöl sıcakları da olanını halletti. Kazanıyorum diyen varsa lütfen cevap versin. Çiftçinin işi Cenabi Allah'a kaldı. Allah CC yardımcımız olsun inşAllah..........!

Ben
Ben - 1 yıl Önce

Küçük çiftciyi bitirme politikası şirketler marketler e yaptırcaklar olan halka olucak şimdi 5 tl o zaman 10 tl seve seve deyil ..kabullenicek halk tarim politikası yok deyil küçük çiftci bitirme politikası var .

Normal
Normal - 1 yıl Önce

Ülkede cifciyi köylüyü milleti devleti dusunmeyen bir TKK varsa bunu yöneten devletten degilde hacisindan hocasindan emir ve talimat aliyor birde ustune maas harcirah yolluk ikramiye ev araba prim huzursuzluk hakki imza parasi aliyoryro bunu da aciklamiyor bu kurum lara bakmasi gereken bakan sadece bakip olan biteni saf koylum gibi izliyorsa gec bile kalmis guzel ulkemde cifcinin bitmesi Allah bu hale getirenleri islah etmiyor demekki helak etsin...

Vakkas sakar
Vakkas sakar - 1 yıl Önce

2019da60 dönüm tarla satım 2020de çiftligimi satlıga cıkarım Bankalar çiftçiyi batırdı devleti ariyorum ses ver çifçiye

Hasan Yılmaz
Hasan Yılmaz - 1 yıl Önce

Yeni yasa paketinde ön alım hakkının kaldırılması gündeme geliyormuş acaba hükumete yakın çevrelerde biryrde yeni rntmı keşfetti ön alım hakkına takıldı ki böyle bir yasayı gündeme getirdiler bu adamların yaptığı her işten şüphelenir oldum
Tarımın çökme sebeblerinden biriside şehirde üç kuruş par yapan söz bulamıyorum kişiliğini tarif etmeye köyden 3 5 dönüm yer alıp tel örgüyle çeviriyor birkaç sene gelip gidiyor kıçının uangını geçince terk ediyor tel örgüsü var arada bir gelip bakıp gidiyor ve bu şekil on binlerce dekar arazi atıl durumda birde iki dönüm alıp içime kulübe yapan yine telle çeviren cinsi sapıklar var ahlaksızlıklarını uaşamak için kırsalda tarım arazilerini yok ediyorlar şikayet ediyoruz bakan yok hele partili belediyeyse hiç sorun yok herşey mübah bu alçaklara işin özü ikamet ettiği yerin dışından tarım arazisi bağ ve bahce almak isteyen kişilere 50 dk arazi alma zorunluluğu getirilirse tarım arazileri kurtulur çifciliğin terkedilme sebebi yetersiz arazi.

mardin
mardin - 1 yıl Önce

dicle elektrik nedeniyle inşaAllah 2021 aynen kaydımı siliyorum çiftçilik dicleye kalsın.


banner151

banner251