Çiftçi borç yapılandırmasında Ziraat Odasından Ayetli çağrı!

Yıllardır kangren haline gelen çiftçi borçları bu yıl yapılandırma yapılmamasından dolayı içinden çıkılmaz bir hale geldi. Polatlı Ziraat Oda Başkanı Zekai Köseoğlu, hükümete Bakara Suresi’nin 280’inci ayetini örnek göstererek, “Allah’ım Kuranda Bakara suresinde alacaklılarınız borçlarını ödeyemiyorsa onlara zaman tanıyın hiç almasanız sizin için daha hayırlıdır diyor” dedi. 

Çiftçi borç yapılandırmasında Ziraat Odasından Ayetli çağrı!
banner200

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, çiftçinin içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, borç yapılandırma konusunda hükümete önemli bir mesaj verdi. Kuraklık ve doğal afetlerden dolayı çiftçinin geçen yıl ekim sezonunda ciddi zararlar ettiğini, bu yıl da yağışların yetersiz olmasından dolayı aynı mağduriyeti yaşadığını belirten Köseoğlu, “Sayın yetkililer çiftçilerimiz çaresizlik içinde, borçlular kredilerini ödeyemiyor” dedi. 

Borç yapılandırması konusunda yetkililere Bakara Suresi’nden bir ayeti örnek gösteren Köseoğlu, “Allah’ım Kuran’da Bakara Suresi’nde alacaklılarınız borçlarını ödeyemiyorsa onlara zaman tanıyın hiç almasanız sizin için daha hayırlıdır diyor” dedi. 

ÇİFTÇİMİZ YANINDA KİMSEYİ GÖREMEDİ

Sosyal medya hesabından Ankara’nın en büyük tarım havzası konumunda bulunan Polatlı çiftçisinin sorunlarını gündeme getiren Köseoğlu, geçen yıl çiftçinin yaşadığı mağduriyete dikkat çekerek, “çiftçimiz yanında hiç kimseyi göremedi ne haliniz varsa görün der gibi yalnız bırakıldı. Çiftçimiz üretemez hale gelince ne yapacağız?” dedi. 

ÇİFTÇİ TEDBİRİNİ ŞİMDİDEN ALMALI 

Bu yıl da hububat ekimi yapan çiftçinin yağışların yetersiz olmasından dolayı yüzde 10 gibi bir kayıp yaşayacağını dile getiren Köseoğlu, şunları kaydetti: 

“Allah’tan ümit kesilmez diyen rahmana boynu büken çiftçimiz 2019-2020 hububat ekimini yaptı Eylül ayında 3 mm Ekim ayında 5,2 mm gibi çok düşük bir yağmur yağdı. Atılan tohumda yaklaşık %10 gibi bir kayıp olabilir; Aynı iklim şartlarını; 1993 yılında Eylül ve Ekim ayında 0.5 mm; 2004 yılında Eylül ve Ekim ayında 2,3 mm; 2019 yılında Eylül ve Ekim ayında 8 mm yağış almışız. Bahsi gecen yıllarda yıllık toplam yağış 250 mm'yi geçmemiş bu da buğdayın yetişmesi için yeterli bir yağış değil. Allah'ımdan ümit kesilmez ama geçmiş yılların verileri kötü bir yıl geçireceğimizi gösteriyor. Çiftçilerimizde özellikle bu yıl gelir ve gider dengesini muhafaza etmeli tedbirini şimdiden almalıdır."

ÇİFTÇİ ÇARESİZLİK İÇİNDE BORÇLULAR KREDİLERİNİ ÖDEYEMİYOR

Kuraklık tehlikesinden dolayı buğday üretiminin 19 milyon tondan da aşağıya düşme ihtimalinin bulunduğunu ifade eden Köseoğlu, yetkililere seslenerek şunları kaydetti: 

"Sayın yetkililer çiftçilerimiz çaresizlik içinde, borçlular kredilerini ödeyemiyor. Çiftçilerimiz ya hayvanını satacak yada tarlasını satacak ya tarımdan yada hayvancılıktan kopacak bende hiçbir şey yapamamanın ezikliği içerisindeyim. İslam halifesi Hz.Ömer, Fırat kenarında bir koyun helak olsa ALLAH bunun hesabını Ömer'den sorar diye korkarmış. Sorumluluk böyle bir şey olsa gerek. Allah'ım Kuran'da Bakara suresinde alacaklılarınız borçlarını ödeyemiyorsa onlara zaman tanıyın hiç almasanız sizin için daha hayırlıdır diyor. Ülkemiz için her koşulda yılmadan üretim yapan çiftçilerimize bu zor günlerinde yardımcı olmak boynumuzun borcudur."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 12:15
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Ziraat Bankası, spor kulübü, inşaatçı, medya, vs dururken ciftciyle ne işi var. Şu gerçek türk çiftçisi çok zor durumda, bana yardımcı olmayan , siyasetciyle ölene kadar işim olmaz bu yıl bittigimiz yıldır.

Sa
Sa - 2 yıl Önce

Fazla bişey söylemiyecem ALLAH TA YETKİLİLERİ BİZİM DURUMUMUZA DÜŞÜRSÜN

Tarım
Tarım - 2 yıl Önce

Erken seçim sünet olmakta çıktı farz oldu tek çare bu.

Konya
Konya - 2 yıl Önce

Ertelensin artık gücümüz kalmadı

Gk
Gk - 2 yıl Önce

Ben cimir le cumhur başkanına bile mesaj atım cevap gelmedi bu konu hakında

Arda
Arda - 2 yıl Önce

Hani ekonomi ve maliye bakanı 15 gün içinde yazılı açıklama yapacaktı bu konu hakında ne oldu?

Yavuz
Yavuz - 2 yıl Önce

Onlar ayete ne anlar sarayda kıralar gibi yaşıyanlar ne anlasın ayete

Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Tümü gercek


banner151

banner251