CHP'li vekil Pakdemirli'ye böyle sitem etti: Hadi bizi dinlemiyorsunuz kendi vekillerinize kulak verin bari!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, tarımda uygulanan yanlış politikalara AK Partili vekillerin bile tepki göstermeye başladığını belirterek, Bakan Pakdemirli'ye böyle sitem etti: "Hadi bizi dinlemiyorsunuz, AKP vekillerine kulak verin bari" dedi.

CHP'li vekil Pakdemirli'ye böyle sitem etti: Hadi bizi dinlemiyorsunuz kendi vekillerinize kulak verin bari!
banner200

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, tarımda yaşaran çöküşe bağlı olarak çiftçinin üretimden çıkması sonucu, tarım sanayiinde de krizin eşiğine geldiğini belirterek, “2019 yılında, 2017 yılına göre trafikteki tescil ettirilen traktör sayısı yüzde 59.3 oranında düşmüştür. Gıda enflasyonunda OECD’de Türkiye birincisiyiz. Tüketici mağdur olurken, sanayici de kriz işaretleri gösteriyor” dedi.

Aygun, hazırladığı raporda çiftçi, tüketici ve sanayici açısından tarımda yaşanan krize işaret etti.  Tarımsal üretim ve çiftçilerdeki çöküşün artık üstü örtülemez hale geldiğini anlatan Aygun, AKP’de dahi itiraf dönemi başladığını örneklerle anlattı. AKP Konya Vekili Orhan Erdem’in “Tarım Bakanlığı duysun diye söylüyorum, çiftçimiz 5 yıldır geri gidiyor” sözlerini anımsatan Aygun,  “Bu önemli bir itiraftır” diye konuştu. TBMM Tarım Komisyonu’ndan AKP Aydın Milletvekili Rıza Posacı’nın da ithal gıdaya tepki göstererek, “Tarım Bakanlığı’nda ithalat lobisi var, bu lobinin önüne bir türlü geçemiyoruz” dediğini anımsatan Aygun, şöyle devam etti:

HADİ BİZİ DİNLEMİYORSUNUZ AKP VEKİLLERİNE KULAK VERİN 

“Buradan Tarım Bakanlığı’na sesleniyorum. Hadi bizi dinlemiyorsunuz, AKP vekillerine kulak verin bari! Çiftçinin mazot, gübre, tohum, ilaçlama, yem maliyetlerini yarı yarıya düşürmeden tarımı ayağa kaldıramazsınız. Uyanın ve Türk çiftçisinden yana durun! Elden gelen öğün olmaz onunla da karın doymaz! Çiftçinin borçlarını yapılandırın, tüm faizleri silin. Uyarıyorum Türkiye’de sürdürülebilir tarım yoksa, sürdürülebilir yaşam da olamaz!”

Aygun, çiftçilerin 2017 yılına göre gübre fiyatında yüzde 100, mazot fiyatında yüzde 40, yem fiyatında yüzde 50, sulamada kullanılan elektriğin fiyatında yüzde 100’ü aşan zamlarla karşı karşıya kaldığı için borç çeviremez hale düştüğünü anlattı.

TAKİPTEKİ BORÇ MİKTARI 5 MİLYON LİRA

BDDK verilerine göre 2004 yılına göre çiftçinin nakit borçlarının yüzde 1928 oranında arttığını belirten Aygun, “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi başına 2018 yılında 48 bin 548 TL borç düşmektedir. 2019’da takipteki krediler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artarak, 5 milyar 196 milyon 339 bin TL’ye ulaşmıştır” dedi.

TRAKTÖR ÜRETİMİ BAŞAŞAĞI, DÜŞÜŞ YÜZDE 54.4

2 milyona yakın çiftçinin tarım arazisinin ipotekli olduğuna işaret eden Aygun, sanayicinin atık çöktüğünü belirterek sektörde yaşanan gelişmeleri şöyle aktardı:

“İnternet sitelerine girin, satılık traktör ilanından başka bir şey görmezsiniz. Traktör alınmazsa traktör üretimi de biter! Bakın 2019 yılında, 2017 yılına göre trafikteki tescil ettirilen traktör sayısı yüzde 59.3 oranında düşmüştür. 2017 yılında trafikte tescilli traktör sayısı 7 bin 457’dir. 2019’da bu sayı 3 bin 37’ye inmiştir. TARMAKBİR’in Ağustos ayı verilerine göre traktör üretimi de 2019 yılının ilk 8 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54.4 oranında azalmıştır.”

Aygun, mutfaktaki yangının büyüdüğünü vurgulayarak, “OECD ülkeleri içinde 2019’da gıda enflasyonunda yüzde 31 ile birinciyiz. Haiti, Malavi, Nijerya, Sri Lanka, Zambiya’yı da geçmiş durumdayız” eleştirisini yaptı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 15:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 2 yıl Önce

Patates soğan üreticisi kan ağlıyor ihracatı engellediler piyasaya zararın MAL satacak alıcı bulamiyoruz

Garip çifci
Garip çifci - 2 yıl Önce

Gerçektende bunu kim bakan yapmış anlamış değilim ! adam çifci icin değil, büyük sermaye icin çalışıyor .çifci kazansın istemiyor.12 ci ayda nerde görülmüş soğan patates ihraç kısıtlaması ? Memlekette yeteri kadar ürün olmadığını kimlerden bilgi almış . Ben hiç duymadım bu yıl depo gezmeleri . Duyan varmı? Oturduğu yerden kim fısıldadı bunun kulağına . Kimlerin çıkarı var bu kısıtlamadan?

Haşim
Haşim - 2 yıl Önce

Azmi yılmaz boş düşünüyorsun boş konuşuyorsun adam kitabın ortasından konuşmuş sen git kime inanıyorsan ona inan

Azmi yilmaz
Azmi yilmaz - 2 yıl Önce

Bu boş konuşuyor muhalefet yapmak için ama bildigim kadarıyla akp li vekil orhan erdem çiftcilikten gelme isi bilen biri bakan 'ın kulak vermesi lazim

Osman
Osman - 2 yıl Önce

Ülkenin tarımı üreticileri resmen felaket altında,artık bu durumuda iktidar partisinin sağduyulu ve sektörün içinde olan bu milletin gerçek vekilleri ne olursam olayım bedeli neyse ödeyeyim dercesine Allah bu vekillerimizden bin kere razı olsun biz ülkenin milli üreticilerinin haline vaziyetini gündeme getiriyorlar, ama hala sayın tarım bakanı ve bizlere yöneten bu ülkenin saygı değer yönetenleri ülkenin tarımına hayvancılığının içinde bulunduğu içler acısı durumu görmüyor ve duymuyor çok acı bir durum bu durum çok yazik

Bakan nediyelim
Bakan nediyelim - 2 yıl Önce

Adam elinde güç yokki tari kredi bile gücü yetmiyor reyis den torpilliler ondan bu adamin üstüne girmeye gerek yok tanzim satış market banka la tarım kredi girmediği kılıf kalmadi..

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Tohumluk buğdayı bizim köylülere ektiriyor sonra alıp çalka çuvalla eee tamam Neden 2000 tl ye satmıyorsun da. 3000 tl ye satıyon ayıp günah dilmi birde sosyal demokratsın

Hüseyin Ekinci
Hüseyin Ekinci - 2 yıl Önce

Arazi toplulastirmaya acilen sayın bakanın el atsın sayın bakanım ben bile birşey yapamam diye topu başkasına atmasın çiftçi kime gitsin bu nasıl toplulaştırma cifcinin arazisi bir parça ve bu araziyi 4 parçaya bölmenin hemde her parça araziyi farklı yerden veriyorlar bunun gibi binlerce çiftçi mağdur köylüler bir birine düşman oldu millet kime gidecek derdini anlatacak milletvekilleri ihale kapmak için vatandaşın sorununu dinlemiyor DSI benim yapacak bir şeyim yok diyor tapu kadostora topu başkasına atıyor Allah aşkına kime gidelim bu sorun kilis elbeyli ilçesinde toplulaştırma yapılan köylerin sorunu 2 tane vekilvar iktidarın ikiside yan gel yat osman misali mualefet milletvekili meclis başkanlığına yazılı dilekçe veriyor bizim milletvekilleri de bizim yapacak bir gücümüz yoktur diyorlar topu sayın cumhurbaşkanının üstüne atıyorlar ben sizlerin aracigiliginizla cumhurbaşkanına sesleniyorum eeeeeyyyy Cumhurbaşkanım bu arazi toplulaştırma denen şeyi durdurun Allah aşkına bu olaya el atmanızı istiyoruz mağduriyete uğrayan çiftçiler

banner151

banner251