Çağdaş Robin Hood Tarım Bakanı çıktı!

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, dünkü yazısında Türkiye'de bulunan Uruguay eski Cumhurbaşkanı Jose Mujica ile ilgili önemli bir detayı paylaştı.

Çağdaş Robin Hood Tarım Bakanı çıktı!
banner200

Türkiye'de bulunduğu süre içinde, gazetelerde; Jose Mujica ile ilgili; 'Saraysız Başkan', 'En yoksul Cumhurbaşkanı', 'Çağdaş Robin Hood…', ve 'Uçaklı değil, vosvoslu lider…' şeklinde başlıklar atıldığını anımsatan Özdil, ama kimsenin Jose Mujica'nın asıl bir yönüyle ilgilenmediğini kaydetti.

5 YILDA TARIM YAPILMAYAN TOPRAKLARI TARIM YAPILIR HALE GETİRDİ

Jose Mujica'nın Cumhurbaşkanı seçilmeden önce Tarım Bakanlığı yaptığını dile getiren Özdil, buradaki başarılı politikalarından dolayı da Cumhurbaşkanı olduğuna dikkat çekti. Jose Mujica'nın beş sene gibi kısa bir sürede Uruguay topraklarının yüzde 90'ını tarım yapılabilir hale getirdiğini anımsatan Özdil, "İşin şu tarafıyla kimse ilgilenmedi… Jose Mujica, hapis yattığı için, sarayı olmadığı için, vosvosa bindiği için mi cumhurbaşkanı seçildi?

Gazetecilerle buluştu. Üniversitelilerle buluştu. Siyasetçilerle buluştu. Hiç kimse merak edip şu soruyu sormadı, sizi neden seçtiler?

Banka hesabı olmadığı için mi? Suyu kuyudan çektiği için mi? Gerilla olduğu için mi? Neden?"

TARIMDAKİ BAŞARISINDAN DOLAYI CUMHURBAŞKANI OLDU

Bunun nedenini de açıklayan Özdil, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanı seçilmeden önce tarım ve hayvancılık bakanıydı!

Akılcı politikalarıyla, beş sene gibi kısa bir sürede, Uruguay topraklarının yüzde 90'ını tarım yapılabilir hale getirdi. Ülkesini buğday, pirinç, mısır, arpa, yulaf deposu haline getirdi. Canlı hayvan varlığını, sığır, koyun, domuz, kümes, toplam 45 milyona çıkardı. Ülkesindeki canlı hayvan nüfusunu, ülkesindeki insan nüfusunun 13 katına çıkardı. Süt ürünleri sektörünü, beş katına büyüttü. Topraktan elde edilen kazancı, denize döktü, balıkçılık patladı, üç katına çıkardı.

Tarım ve hayvancılık sayesinde, işsizliği azalttı, kişi başına düşen geliri arttırdı, maaşları yükseltti, köyden kente göçü durdurdu.

Hırsızlık yapmaması, paraya tamah etmemesi, sarayda oturmaması, vosvosa binmesi, hayat felsefesi, elbette örnek alınması gereken, darısı başımıza dedirten bir davranış biçimidir. Ama, ülkenin başına getirilmesinin sebebi bu değildi. Tarım'dı."

BU YÜZDEN URUGUAY'DAN İNEK İTHAL EDİYORUZ!

Uruguay'ın eski Cumhurbaşkanı ile ilgili bu önemli detayı neden yazdığını da açıklayan Özdil, “Kendi kendine yeten yedi ülkeden biriyken, AKP sayesinde saman ithal eden Türkiye iyi okusun diye yazıyorum… Nüfusumuz 80 milyon. 14 milyon ineğimiz var. Uruguay'ın nüfusu 3.5 milyon. 16 milyon ineği var. Bu yüzden… Uruguay'dan inek ithal ediyoruz. Bu yüzden… Dünya siyaset tarihinde tarım bakanlığından cumhurbaşkanlığına yükselen ilk ve tek kişidir, Jose Mujica."

YORUM EKLE
YORUMLAR
CANLI HAYVAN PARTISI
CANLI HAYVAN PARTISI - 6 yıl Önce

BIZDEKI INEKLER HEP CANLI HAYVAN PAZARINDA (CHP) TOPLAMTI. GALIBA ETI MUNDAR OLUR DIYE...

banner151

banner251