Buğdayda büyük kayıp!

Dünyanın sayılı, Türkiye'nin ise en büyük tarım işletmesi olan Ceylanpınar Tarım İşletmesinde, buğday rekoltesinde büyük düşüş yaşandı. Zamanında ekim yapılmamasından dolayı sulu tarım alanlarındaki verim ortalaması kuru tarım seviyelerine kadar düştü. Verim kaybından dolayı buğday üretimi 62 bin ton düşerken, bu da yaklaşık 2 milyon 500 bin dekarlık alanın tohumluk ihtiyacının üretilmediği anlamına geliyor.

Buğdayda büyük kayıp!
banner282

TİGEM’in 2019 Yılı İşletmeler İtibarıyla Hububat Hasat Cetveli’nde, buğday üretiminde önemli bir verim kaybının yaşandığı ortaya çıktı. 

EYLÜL-EKİM AYLARINDA YAPILMASI GEREKEN EKİMLER OCAK AYINDA YAPILDI 

Ceylanpınar Tarım İşletmesinde geçen yıl Eylül-Ekim aylarında yapılması gereken ekimlerin zamanında yapılmadığı, buna gerekçe olarak da yağışlar gösterilirken, verim kaybının beklentilerin üstünde oluşması zararın boyutlarını gözler önüne serdi. Gerekli tarımsal faaliyetlerin zamanında yapılmaması verim kaybını artırırken, oluşan zarardan TİGEM’in yanı sıra ülke tarımı da büyük bir yara aldı. 

EN FAZLA CEYHAN 99 BUĞDAY ÇEŞİDİ KULLANILDI 

Ceylanpınar Tarım İşletmesinde geçen yıl, suluda 323 bin 067 dekar, kuruda ise 207 bin 118 dekar olmak üzere toplam 530 bin 185 dekar alana 13 çeşit buğdayın tohum üretim amacıyla ekimi yapıldı. Ekilen alanların yarıdan fazlasında (289 bin 850 dekar) CEYHAN 99 buğday çeşidi kullanıldı. 

Kuru ve sulu tarımdaki verimlilik ortalamaları da dikkat çekti. Ceylanpınar’da normalde sulu tarımda verim ortalaması minimum 450 kilo olarak gerçekleşmesi gerekirken, geçen yıl suluda verim ortalaması kuru tarım verim ortalamasının bile altına düştü.

SULU TARIMDAKİ VERİM ORTALAMASI KURU TARIMIN ALTINA DÜŞTÜ!

CEYHAN 99 buğday çeşidinin ekildiği 289 bin 850 dekar alandan, suluda 1 dekar alandan 353,3 kilo ürün alınırken, kuru tarımdan ise 1 dekar alandan 362 kg ürün alındı. TİGEM’in en büyük buğday ekim alanına sahip Ceylanpınar Tarım İşletmesinde sulu tarımdan elde edilen verimin büyük oranda düşmesi, toplam tohumluk buğday üretimini de olumsuz etkiledi. 

YAKLAŞIK 2 MİLYON 500 BİN DEKAR ALANA EKİLECEK BUĞDAY TOHUMU ÜRETİLEMEDİ 

Verim kaybı, TİGEM’in bu yıl buğday üretiminde yaklaşık 62 bin ton bir kayba neden olurken, bu da yine yaklaşık 2 milyon 500 bin dekarlık bir alana ekilecek buğday tohumluğunun üretilmediği anlamına geliyor.

GENEL MÜDÜRLÜKTEKİ YÖNETİM KADROSUNA DOKUNULMADI!

Diğer taraftan TİGEM’de merkez yönetimin kararıyla Ceylanpınar Tarım İşletmesindeki yönetim kadrosunun birçoğu değiştirilirken, bunların Genel Müdürlükteki yönetimsel kadrosuna dokunulmaması dikkat çekti. 

12 MİLYON LİRA ZARAR ETTİ!

Verim kaybından dolayı 62 bin ton buğdayın üretilememesinin TİGEM'e zararı ise yaklaşık 12 milyon lira olarak gerçekleşti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 19:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 2 yıl Önce

Bir donemde benzeri durum olmustu. O zamanda sorumlu idareci hemseri torpiliyle ankaraya sube muduru yapilmisti. Bu donemde farkli olan isletme dagitilmis Genel mudurluktekiler odullendirilmis. Eski olan 2 subeye bakiyor yenisi beles sube muduru oluyor. Gerci bu dunyada calisan kim kazanmiski

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Genel mudurluktede liyakat soeunu var . Gorevde yukselme sinavina bakin hizmet birimlerinde bir suru seflik kadrosu acilmis. Teknik sef kadrosu ise gulunecek kadar. Gerci topografmi sinava girecek. Bazi arkadaslar yaninda calisanlari koruyamiyor isletmelerimi yonetsin. Hasat zamani yurt disina gezmeye gitmek varken degilmi.

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 2 yıl Önce

TİGEM GİBİ ÇOK ÖNEMLİ VE MİLLİ DEĞERE SAHİP BİR CUMHURİYET KURUMUNUN BU HALLERE DÜŞMESİ ELBETTE ÇOK ACI BİR DURUM. ANCAK, ZATEN TİGEM SON 15 YILDIR TARIM BAKANLARI TARAFINDAN GÖZDEN ÇIKARILMIŞ BİR YER. SON GENEL MÜDÜRÜN GÖREVİ ŞU: İÇİNE EDİLEN TİGEM’İN ÜSTÜNE GÜZEL BİR TÜY DİKMEK. DİKTİ DE ZATEN... ALLAH ALAYININ CEZASINI VERECEK, AZ DAHA SABREDELİM ...

Tigemci
Tigemci - 2 yıl Önce

Isletme gormeden Genel mudurluge gelen memuru muduru amiri teseronu isletmedekinin halini bilmez. Hele şube muduru Daire baskani hic olmamali. Ne anlar burdakilerin halinden. Ancak akvaryum besler alisveris stelerinden sparisverir........

Tigem Ailesi
Tigem Ailesi - 2 yıl Önce

TİGEM’in her bir çalışanı kurumlarına sahip çıkar. Onlar ailedir. Ülke için son derece önemli bir kurum olduğunu da hepsi bilir. Yangın, sel, dolu gibi afetlerle topyekün mücadele ederler, çocukları zarar görmüş gibi de üzülürler. Yılların emeği, tecrübeleri ve aldıkları devlet terbiyesi ile en iyisini yapmaya çalışırlar. Bilerek zarar vermek kitaplarında yazmaz. Yaşanan sıkıntıların olağanüstü durumlardan kaynaklandığını bilirler. Bilgi ve tecrübe de bunu gerektirir. 3-5 kişinin olumsuz algı girişimlerini dikkate bile almazlar. Gecesini gündüzüne katan bu çalışanların işi gücü TİGEM. Gerisi hikaye!

Memo
Memo - 2 yıl Önce

Kendir kenevir islerinede Zooteknist Müfettis bakmiyormu. Uretim fikri olmadan uretime donuk bilgi sahibi olmadan ne taraimsal pazarlama olur ne tarimsal tedarik olur nede gercek muhasebesi tutulur.

Ziraatci
Ziraatci - 2 yıl Önce

Niye gubreyi ilaci zamanindami alamamislar oda soyleniyorda

gerçeklerr
gerçeklerr - 2 yıl Önce

tarım iklime yüzde yüz bağlıdır.2018 yılında aşırı yağışlar nedeniyle ceylanpınarda afet olmuştur.eylül,ekim,kasım aylarında toplamda 232 mm yağış olmuş ve yağışlı gün sayısı 30 günün üzerindedir.ama çalışanlar başta idareciler olmak üzere gece gündüz soğuklarda titreye titreye yağmurda ıslana ıslana ayakkabılarında çamurlarla mibzer arkasında gezerek ekimleri yinede bitirmiştir.
Allah herşeye şahittir.Kuru ziraatlerin verimi tabiki yüksek olacaktır çünkü bitki su ihtiyacını karşılayacak yağışlar olmuştur yani kuru ziraat dezavantajı ortadan kalkmıştır.herbiri en az 15 yıllık tecrübeli daha önce ceylanpınarda uzun süreler çalışmış idareciler,teknik elemanlar bu işi bilmiyor mu yani?bahsedilen dönemde işletme müdürü olan kişi böbrek taşlarıyla sancı çeke çeke iki büklüm vaziyette parsellerde geziyordu gece gündüz yakınen şahidiz.eliyle mısır toplayanlar,gümüşsuda göçerlerle yumruk yumruğa gelenler,devletin bir lambası boşa yanmasın diye gece tesisleri gezenler bu işi bilmiyor mu yani?son söz her daim yaşasın TÜRKİYE CUMHURİYETİ


banner151