Buğday ve arpada hasat bitti ithalat yeniden başlıyor!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğday ve arpada hasadın bitmesiyle birlikte ithalat sürecini yeniden başlatıyor. TMO, buğday ve arpa alımı için uluslararası ihale açtı. Salı günü yapılacak ihalede 500 bin ton buğday, 60 bin ton da arpa alınması bekleniyor.  

Buğday ve arpada hasat bitti ithalat yeniden başlıyor!
banner200

Bu yıl buğday ve arpada fiyatlar açıklanan taban fiyatın üstünde seyrederken, sektör dışından kişilerin de hububat alımı yaptığı yönünde iddialar gündeme gelmişti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Temmuz ayında Konya’da katıldığı bir programda çiftçinin ürününü TMO’ya getirmesi çağrısında bulunurken, hasattan sonra ithalatın da sinyalini vermişti. Pakdemirli, şunları kaydetmişti: “Bugün sanayicisi alsa önemli değil ama bakıyorum, doktoru, avukatı, eczacısı hububat almaya başladı. Ama bunu spekülatif amaçlı aldıklarını görüyoruz. Bununla ilgili üretici lehine bir dönem olduğu ve hasat dönemi devam ettiği için sesimizi çıkarmıyoruz. Hasat dönemi bittikten sonra TMO olarak bu konuyla ilgili tedbiri de alacağız"

Türkiye genelinde buğday ve arpa hasadının bitmesiyle birlikte TMO’dan da ithalat adımı geldi. TMO, buğday ve arpa alımı için uluslararası ihale açtı. Açılan ihaleye göre 390 bin ekmeklik buğday, 110 bin ton makarnalık buğday olmak üzere toplam 500 bin ton buğday ve 60 bin ton da arpa alınacak. İhalenin Salı günü yapılacağı açıklanırken, ihalede oluşacak fiyatlar ise merak ediliyor. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Tarım bakanlığı. Sanki ithalat bakanlığı olmuş. İthalat konusunda çok marifetli

Hacı ASLIYÜCE
Hacı ASLIYÜCE - 1 yıl Önce

Buğday ve arpa ektik. Kuraklıktan dolayı verim geçen yıla göre % 60 az oldu. Özellikle İç Anadolunun iç kesimlerinde sulama konusuna devletimizin el atması gerekiyor.

Bak sen
Bak sen - 1 yıl Önce

Hökümet yerli milli ama buğday ithal.
Dağılın

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Kıraç tarlada üretim yapan üreticilere daha çok destek verilmelidir. Dekara verim 300 kg altına düşerse kuraklık desteği verilmelidir.

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

Hemen ithalatı açın burada saman bulamazsınız tarımı bitirdimiz

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

VAllahi sayın bakan cifciyi sifirladiniz bitirdiniz bı tarim kiredi icralık borçlara yapılandırma getirmediniz seçim zamanı nasıl olacak bu is

Ercan Yalçın
Ercan Yalçın - 1 yıl Önce

Yerli den milliden bahsediyorlar sürekli ithalat yapıyorlar

banner251