Bakanlık nadasa bırakılan tarım arazileri için hareke geçti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, nadasa bırakılan yaklaşık 4 milyon hektar tarım arazisi için harekete geçti. Buna göre sözleşmeli üretim modeli ile bu tarım arazileri üretime kazandırılacak. Sözleşmeli üretim kapsamında üretilen ürünleri Tarım Kredi Kooperatifleri alacak.

Bakanlık nadasa bırakılan tarım arazileri için hareke geçti
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, nadasa bırakılan tarım arazilerini üretime kazandırmak amacıyla hayata geçirilen sözleşmeli üretim modeli ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

Fakıbaba, açıklamasında şunları kaydetti:

“Arazilerin boş bırakılmasının önlenmesi, nadasa bırakılan alanların tarıma kazandırılması ve arz açığı olan bitkisel ürünlerin üretiminin artırılması amacıyla, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında işbirliği protokolü imzalandı.

4 MİLYON HEKTAR TARIMSAL ÜRETİME KAZANDIRILACAK

Protokol kapsamında hayata geçireceğimiz ve sözleşmeli üretim modelinin esas alındığı projeyle, ülkemizdeki yaklaşık 4 milyon hektara ulaşan nadas alanlarını tarımsal üretime kazandırmayı ve bu alanlarda ilk etapta arz açığı olan baklagil üretiminin artırılmasını hedefliyoruz.

Proje kapsamında, çeşitli nedenlerle nadasa bırakılan bölgelerde, arazisini 3 yıl süre ile boş bırakmamayı taahhüt eden çiftçilerimizle münavebe esaslarına uygun üretim sözleşmesi yapılacak.

ÇİFTÇİ ALIM GARANTİLİ ÜRETİM YAPACAK

Çiftçilerimiz, kullandıracağımız sertifikalı tohumlarla alım garantili üretim yapacaklar. Bu çerçevede dane baklagiller ve baklagil yem bitkileri tohumlarının yüzde 50'si, hububat tohumlarının ise yüzde 100'ü Bakanlığımızca hibe edilecek.

ELDE EDİLEN ÜRÜNLERİ TARIM KREDİ ALACAK

Çiftçilerimizin sözleşmeli modelle üreteceği bu ürünlerin ekimden hasada kadar tüm üretim süreçleri Bakanlığımızca kontrol edilecek. Elde edilen ürünler, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından satın alınacak.

PROJE İLK OLARAK 9 İLDE NOHUT ÜRETİMİ İLE BAŞLAYACAK

Projenin bu yılki pilot uygulama çalışmasını, Orta Anadolu Bölgesinde yer alan 9 ilde (Aksaray, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat) nadasa bırakılan yaklaşık 50 bin dekar alana nohut ekimi yapmak suretiyle başlattık.

Yaptığımız değerlendirmelerde ilk etapta nohut ürünü ile programa başlamayı uygun bulduk. Önümüzdeki sene diğer baklagil ürünlerini de programa dâhil etmeyi planlıyoruz. Programa, kışlık ekim döneminde ise hububat ve yem bitkileri ile de devam edeceğiz.

Bu yıl itibariyle elde edeceğimiz 5 bin ton civarındaki nohut, Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığımız iş birliği protokolü çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı için kullanılacak.

Nadas alanlarının üretime kazandırılması projesini önümüzdeki yıllarda bölge bazında hızla yaygınlaştırmayı planlıyoruz.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarım kredi alım yapamaz
tarım kredi alım yapamaz - 4 yıl Önce

Tarım Kredi Kooperatifleri ürün değerlendirme kurumu değildir.Adı üzerinde kredi kuruluşu. Ürün alımı illa yapılacaksa her ürün için alımı yapabilecek teknik elamanı yoktur.En basit arpa, buğday alımında bile bir sürü zorluklar çıkmaktadır. Garibim Ziraat Mühendisi' me her türlü baskı gelir. Bu muhtarın malı, bu başkanın malı, yukarıdan gelen sözlü talimatlar falan filan... Erkeksen en üst fiyatta alma...Sonra külli zarar... Batan Trakya Yemin batış sebeplerinden biriside ortak ürünü değerlendirme kapsamında alınan ürünlerin zamanın Bölge Müdür Yardımcılarının masa başından işleri takip etmeleri ve işten anlamamalarıydı, ama reklamlarını çok güzel yaparlardı. Anlayın artın...Bu iş zor olur..Sonunda müfettişler işi temizlemeye gelir.

Kooperatifçiye cevap
Kooperatifçiye cevap - 4 yıl Önce

1-) TKK lar ortağın ürettiği ürünü tabiki alabilir. 2-) Ürününü TKK ya veren ortak kendine pazar aramak zorunda kalmaz. 3-) Trakyadaki olayı kooperatif çalışanı yapmamıştır. 4-) Şahıslara göre alım yapılamaz. 5-) Sen kooperatifi olarak yazmışsın eğer sen kooperatif çiğdem vay o kooperatifin haline hep devletin malı deniz yemiyen domuz diyen kişikerdensin. 6-) Hiç bir kooperatifçi senin düşüncende olamaz. 7-) Sen günün dolup ta emekli edilen ve sonrada kuruma düşman olan zavallılar dansın. 9-) İlkemiz hep ileri daima ileridir buda böyle biline.

Nihayet güzel şeyler olacak
Nihayet güzel şeyler olacak - 4 yıl Önce

Çiftçimiz tarafından çeşitli nedenlerle ekilmeyen veya nadasa bırakılan alanlar özellikle son yıllarda üretimi yetersiz olan nohut yetiştirilecek olması, sonraki yıllarda diğer baklagillerin de üretilecek olması ve bu projeyi Tarım Kredi Koooeratiflerinin yapacak olması tarımda artık güzel şeyler olacağının işaretidir. Ancak çiftçinin ürettiği nohutun alım garantisi yanında üretim yapan çiftçiye desteklemenin artırılması gerekmektedir, yoksa çiftçi yine ekim yapmayacaktır. İnşallah bu proje ciddi olarak uygulanıp başarılı olur ve sonraki yıllarda ürün çeşitliliği artar, ithal ettiğimiz baklagilleri eskisi gibi ihraç eder duruma geliriz hem ülkemiz, hem çiftçimiz, hem de emekli olmaktan gururduyduğum Tarım Kredi kazanır.

banner151

banner251