Bakan Pakdemirli açıkladı: İzmirli çiftçi 415 milyon lira ek gelir elde etti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının,  üretim deseninin çeşitlenmesinin, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğunu belirterek, “Bu çerçevede 2019 yılı sulama sezonunda İzmir’de 481 bin 810 dekar arazi sulandı ve İzmirli çiftçilerimiz ve ülke ekonomimiz yaklaşık 415 milyon TL gelir elde etti” dedi.

Bakan Pakdemirli açıkladı: İzmirli çiftçi 415 milyon lira ek gelir elde etti
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Bu çerçevede İzmir’de de sulama yatırımlarını hız kesmeden sürdüren DSİ, yapmış olduğu yatırımların meyvelerini alıyor. Bu kapsamda Egenin incisi İzmir ve ilçelerinde 22 Nisan 2019 tarihinde başlayan ve 1 Ekim 2019 tarihinde tamamlanan sulama sezonunda toplam 481 bin 810 dekar tarım arazisi sulandı. Bu arazilerde yapılan sulu tarım sayesinde ise 2019 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 415 milyon TL katkı sağlandı.

MODERN SULAMA İLE 2/3 ORANINDA SU TASARRUFU

Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olduğunun altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise “Bu sebeple sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek olan yağmurlama ve damlama sistemlerini tercih ediyoruz.  Klasik sulama sistemlerinde 8 hektar sulama alanına saniyede ortalama 30 litre su verilirken modern sulama yöntemlerinden yağmurlama ve damlama sulamalarda 8 hektara saniyede ortalama 10 litre su veriliyor. Böylelikle 2/3 oranında su tasarrufu sağlanabiliyor” diye konuştu.

İzmir’de de işletmeye alınan sulama sistemlerinin en modern sistemler olarak inşa edildiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli “Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indiriliyor. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35, damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanabiliyor” dedi.

SULAMA İLE İZMİR’DE 415 MİLYON TL GELİR

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının,  üretim deseninin çeşitlenmesinin, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğunu ifade eden Pakdemirli “Bu çerçevede 2019 yılı sulama sezonunda İzmir’de 481 bin 810 dekar arazi sulandı ve İzmirli çiftçilerimiz ve ülke ekonomimiz yaklaşık 415 milyon TL gelir elde etti” ifadelerini kullandı.

SULAMA YATIRIMLARI SÜRECEK

İzmir’in bereketli topraklarını hayata geçirecekleri sulama projeleri ile suyla buluşturmaya devam edeceklerini belirten Bakan Pakdemirli, “Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacı hasan Aksöz
Hacı hasan Aksöz - 2 yıl Önce

Hayvancılık bitti bakan bey sayenizde dibe vurdu Türkiye yi herşeyi bitiriyorsunuz bu düşmanlığı nız neden bir an önce bırakınca kurtulalım

Ismail karaca
Ismail karaca - 2 yıl Önce

Hayvanci zordurumda buzagi desdeklemelleride odenmiyor

Dilaver
Dilaver - 2 yıl Önce

Adama sormazlarmı..sen neden tarım bakanlığı yapıyorsun mesleğini yapmıyorsun

Necmettin deliduman
Necmettin deliduman - 2 yıl Önce

3 .5 yandaşınızı zengin etmek için ülkede hayvancigi bitirdiniz .

İlhan  budak
İlhan budak - 2 yıl Önce

Sayın bakan hayvancılığı tamamen bitirdiniz helal olsun size

Bestami
Bestami - 2 yıl Önce

Sayın bakanım hatayda cifci eve kömür alacak parası yok

Bestami
Bestami - 2 yıl Önce

Sayın bakanım hatayda cifci eve kömür alacak parası yok

NEZİR TUZA
NEZİR TUZA - 2 yıl Önce

Marhaba hocam 2018 ıkinci ďönem buzağı desteklemeleri ne zaman verelecek


banner151

banner251