" />

Bakan Çelik, Rusya 13 tarım ürününe daha yasak uyguluyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rus buğdayının Türkiye girişini zorlaştırılması hakkında konuştu. Çelik, “Bizim Rusya'ya 260 milyon dolarlık domates ihracatımız vardı. Halen hükümet kararı var ve yasağı sürdürüyorlar." dedi.

Bakan Çelik, Rusya 13 tarım ürününe daha yasak uyguluyor!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Faruk Çelik, Rusya'nın 13 tarım ürününe yasak uyguladığını belirterek, “Tarımsal üretim olarak Rusya pazarına 1.1 milyar dolar ihracat yapıyorduk. 2.2 milyar dolar da ithalatımız vardı. Ancak uçak krizinden sonra Rusya, 21 ürüne yasak getirdi. Sorunların aşılmaya başlamasıyla birlikte son bir hafta dahil, toplam 8 ürüne yönelik yasak kalktı. Son olarak brokoli, lahana ve kesme çiçeğe olan yasağı kaldırdılar.

Ancak sonuçta 13 ürüne yönelik yasak devam ediyor. Bu yasaklı ürünler içerisinde en önemli kalem ise domates. Bizim Rusya'ya 260 milyon dolarlık domates ihracatımız vardı. Halen hükümet kararı var ve yasağı sürdürüyorlar. Bu konuda Soçi de tarım bakanıyla yaptığımız görüşmede, başbakan ile yaptığımız ziyarette ve son olarak da cumhurbaşkanının iki ziyaretinde önemli başlık olarak gündeme geldi. Nedenini kendileri de izah edemiyorlar. Tarım bakanı olarak ben de anlamakta zorlanıyorum. Yasak hukuki değil. Kendi üretimlerini geliştirmek istediklerini söylüyorlar, ama iklim koşulları buna uygun değil ve inandırıcı değil" ifadesini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE

banner251