" />

Arpa ile buğdayı ayıramayan insanlar Tarım Bakanı oldu!

Edirne Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Erdal Akgün, çiftçinin zor günler geçirdiğini belirterek, “feryadımız, haykırışlarımız hükümet tarafından görülmüyor" dedi. Son 20 yıl içinde tarımı bilen sadece tek bir bakanın göreve geldiğini belirten Akgün, “Arpa ile buğdayı, pirinçle bulguru ayıramayan insanlar tarım bakanı oldu" eleştirisinde bulundu.

banner255
Arpa ile buğdayı ayıramayan insanlar Tarım Bakanı oldu!
banner200

Hudut Gazetesinden Sevcan Kalıpçinden Elmacı'nın haberine göre, Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Söz konusu yapılandırmanın soruna çözüm olmayacağını ifade eden Akgün, “bunu yaparak ufak tefek pansumanlarla ölümü ancak bir yıl daha uzatabilirsiniz" dedi.

KESİN ÇÖZÜM BORÇ VE FAİZLER SİLİNMELİ

Çiftçi borçları konusunda kalıcı bir çözüm aranmasını isteyen Akgün, “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarının yapılandırılmasını kesin çözüm olarak görmüyorum. Bu işin kesin çözümü borç ve faiz silme gibi önlemler alınmalı. Çünkü hak etmediğimiz durumla karşı karşıyayız. Tarımda girdiler yüzde 200-300 artarken, ürünler düşüş yaşanması çiftçiyi bu hale getirdi" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMI BİLEN SADECE BİR BAKAN GÖREVE GELDİ

Son 20 yılda tarımı bilen sadece bir tane bakanın göreve geldiğini vurgulayan Akgün, o bakanın da Musa Demirci olduğunu söyledi. 60, 70, 80, 90'lı yılların tarım bakanlarını özler hale geldiklerini vurgulayan Akgün, şunları kaydetti: “Feryadımız haykırışlarımız iktidar tarafından görülmedi. Arpa ile buğdayı, pirinçle bulguru ayıramayan insanlar tarım bakanı oldu. Türk çiftçisinin Türk hayvancısının batışını hazırladılar"

SÜT 1 LİRA İKEN YEM 17 LİRAYDI!

Tarımsal ürünlerde dışa bağımlılık artarsa Türkiye'nin ekonomisinin daha da kötüye gideceği belirten Akgün, süt-yem fiyatlarıyla ilgili çarpıcı bir örnek verdi. “Süt 1 Lira 5 Kuruşken bir çuval yem 17-18 Lira civarındayken süt 1 Lira durumunda bir çuval yem 80 - 90 Lira arasında yükseldi. Süt maalesef daha yeni 1,5 Lira civarında oldu. Tarımın ötesinde hayvancılık da bitiyor. Derhal önlem alınmalı, önlem alınmazsa Türk tarımının başı sağ olsun diyorum" eleştirisinde bulunan Akgün, çiftçinin sorunlarını yetkilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a doğru bir şekilde anlatmadıklarını bildirdi.


TİGEM'e 'Kıyak' atama! Haber için tıklayın...


BİR TANE CESARETLİ MUHTAR ERDOĞAN'A SORUNLARI ANLATMALI

Bunun için muhtarlara önemli görevler düştüğünü kaydeden Akgün, “Şu anda toprak satmak isteyen çiftçi toprağını satamıyor. Muhtarları Erdoğan Ankara'ya çağırdığında bir tane cesaretli muhtarın çıkıp Erdoğan'a anlatmalı. Çünkü idareciler anlatamıyor, insanlarda korku var, Erdoğan eleştirileri kabul etmiyor. Ama Erdoğan mutlaka birilerini dinlemeli. Konuşabilen insanları alıp her şeyi belirleyen bu dert ve sorunların anlatılması gerekiyor" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yürekli başkan
Yürekli başkan - 2 yıl Önce

Sana helal olsun sayın başkan sana bu ülkedeki bütün milli üretici adına çok teşekkür ediyorum Allah senden razı olsun, bir üretici olarak İlk defa bu kadar yürekli ve cesur hakikaten bu ülkede üreticinin bataklığın içinde olduğunu anlatan yürekli bir birlik başkanı çıktı, bu ülkede adımını attığın her yerde birlikler var ama bir tanesi çıkıbda üreticinin ne halde olduğunu bu ülkeyi yönetenlenleri anlatamadilar veya anlatmak istemediler veyahut onları ciddiye almadı bu ülkenin yöneticileri, sonuçta bu ülkenin tarımı bitti ithalat lobisinin gözü hep aydın olsun

Tarım yerlerde
Tarım yerlerde - 2 yıl Önce

Maalesef geldigimiz nokta bu. Özellikle son 3 yıldır liyakatli kadrolar pasifize edildi. Ne kadar tarımı bilmeyen yandas varsa bakanlığımızda bürokrat oldu. Sonuç: taŕım yerlerde. Güzel ülkeme yazık. Sebep olanları Allah'a havale ediyorum.

- 2 yıl Önce

hele şu tarım krediyi bir anlatın allah aşkına şu anda çiftçiye dünyanın en yüksek faizini uyguluyan peşine ayrı üyesine sattığı malı daha pahalı bir de faiz uyguluyan ertelenmiş borclara yüzde kırk faiz uyguluyan ve sözleşmelerini fesh eden adında tarım olan şu tarım krediyi inçeleyin bir anlatın allah aşkına

- 2 yıl Önce

Adam çiftçiye traktor yetiştiremiyoruz diyor. Bi haber de de tarım bakanı Avrupa birincisiyiz tecrübe aktarcaz azerbeycana diyor. Kime ne anlatıcaz güzel abicim.

Şimdi anlayan geldi
Şimdi anlayan geldi - 2 yıl Önce

Allahtan sayın bakan geldide tarım düzeldi. 3 zeytin ağacı 7 tavuk 1de horozu varmış. Hem bitkisel hemde hayvansal uretimden anlıyor

- 2 yıl Önce

bu olayları cumhurbaşkanına iletmeniz lazım ziraat odası genel başkanı bu layları yüksek sesle dillendirmeli yoksa çiftçi dayanacak gücü kalmadı açil olarak bu konular masaya yatırılmalı

Yazık
Yazık - 2 yıl Önce

Tarım Bakanının Buğday ve Arpayı bilmemesi belki normaldir ama Buğday ve Arpayı bilmem çok Ziraat Mühendisi var. Buna ne demeli. Hele birde bu bilmeyenler Bakanlıkta ve taşra da yönetici olmuşsa, yazık bu Ülkeme.

- 2 yıl Önce

Bakan ve bakanlık hep sektör dışından. Ziraat fakülteleri ve Veteriner fakültelerini kapatalım. Nasılsa soğanı eti sütünde sayın Cumhurbaşkanımız dile getiriyor. Önce köylü çiftçi değil dendi şimdide tarımsal akademi bu işi bilmiyor. Allah hayıra getire


banner151

banner251