Anız uyarısı!

Batman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, yapılan uyarılara rağmen anız yangınlarının sürdüğünü belirterek, çiftçileri anız konusunda uyardı.

banner255
Anız uyarısı!
banner200

Yapılan uyarıda şunlar kaydedildi: "Ülkemizde hububat hasadından sonra kalan artıkların yakılması ve toprağa karıştırılmasının verim ve toprak üzerine etkileri yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak su ve rüzgar erozyonu artmakta ve çok önemli kayıplar meydana gelmektedir.

Ayrıca; ağaç, çalı ve toprak üstü canlılar, henüz hasat edilmemiş komşu tarlalardaki ürünler, meyve bahçeleri, süne mücadelesi kapsamında Bakanlığımızca yapılan ağaçlandırma çalışmaları zarar görmektedir. Telefon ve elektrikler direkleri, etraftaki yerleşim bölgeleri zarar görmektedir. Anız artıkları ile beslenen yaban hayvanları ölmekte, hava kirlenmekte, meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta ve trafik kazaları ile can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.

Anız yakma ile yukarıda belirtilen zararların önlenmesi amacıyla Bakanlığımızca 16 Aralık 1998 tarih ve 23555 sayılı Resmi Gazetede 1998/26 nolu (Anız Yakılması Önlenmesi Hakkında Tebliğ) yayınlanmıştır.

Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de ürün hasadından sonra anızların yakılması çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için İlimizde anız yakılması yasaklanmıştır.

Bu yasağa uymayanlar hakkında T.C.K 'nın 526 maddesine göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre de idari para cezası uygulanacaktır.

Önemle duyurulur!

YORUM EKLE
banner151

banner251