Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın, çiftçiye ait bütün taşınmazları satışa çıkardığı bir dönemde, Mart ayında yapılacak olağan genel kurulu beklemeden 24 Eylül’de olağanüstü genel kurul kararı alması da şirketlerde mi satılacak sorusunu gündeme getirdi. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sözde gıda fiyatlarını düşürmek Türkiye’nin her bir tarafına market açılması talimatı verilirken, marketlerin sahibi Tarım Kredi Kooperatiflerinin ise 35 milyar lira gibi büyük bir borç batağına sürüklendiği ortaya çıktı. Borçtan kurtulmak için arayış içine giren Genel Müdür Hüseyin Aydın ise çiftçiye ait arsa, binadan tutun da lojman ve dükkana kadar ne var ne yok satışa çıkardı. Hüseyin Aydın, göreve geleli daha 8 ay olmasına rağmen bu süre içinde Tarım Kredi’ye ait taşınmazların satışı ile ilgili tam 12 satış ihalesi yapıldı. 

hüseyin aydın-1

Tarım Kredi Kooperatiflerine ait arsa, konut, lojman, kagir bina, dükkan bütün taşınmazların satışa çıkarılması dikkat çekerken, bu durum ‘Genel Müdür satmaya gelmiş!’ tepkisini gündeme getirdi. 

İŞTE HÜSEYİN AYDIN’IN 8 AYDA SATIŞ İHALESİNİ YAPTIĞI TAŞINMAZLAR

İzmir Bölge Birliğine ait 6 lojman satışı (ihalesi 20 Eylül’de yapılacak) 

Kazan Tarım Kredi Kooperatiflerine ait Kahramankazan’daki 1600 metrekare arsa, lojman, depo ve hizmet binasının satışı (İhalesi 15 Eylül’de yapılacak) 

Aksaray’daki Eskil Tarım Kredi Kooperatifine ait 37 bin 533 metrekare tarla satışı (İhalesi yapıldı) 

Ankara’nın Çankaya ilçesinde Merkez Birliğine ait 2 mesken 1 konut satışı (İhalesi yapıldı) 

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Merkez Birliğine ait 10 kattan oluşan binanın satışı (İhalesi yapıldı) 

Eşmekaya Tarım Kredi Kooperatifine ait Konya’da Hazım Uluşahin iş merkezindeki 21 metrekare dükkan satışı (ihalesi yapıldı) 

Mersin Bölge Birliğine ait Mersin’deki 7 katlık apartman satışı (İhalesi yapıldı)

Mersin Bölge Birliğine ait Mezitli ilçesindeki kargir bina ve arsa satışı (İhalesi yapıldı)

Merkez Birliğinin Ankara Yenimahalle’deki 2 adet ( 22 bin metrekare) arsa satışı (İhalesi yapıldı) 

Merkez Birliğinin Ankara Gölbaşı’ndaki 3 bin 441 metrekare arsa satışı (İhalesi yapıldı) 

Mersin Bölge Birliğine bağlı Gerdan Tarım Kredi Kooperatifinin 1 adet mesken ve 1 adet dükkan satışı (İhalesi yapıldı) 

Mersin Bölge Birliğine bağlı Kösreli Tarım Kredi Kooperatifinin Ceyhan’daki arsalı kagir ev ve 2 katlı bina satışı (İhalesi yapıldı) 

Mersin Bölge Birliğine bağlı Kozan Tarım Kredi Kooperatiflerinin Adana Kozan’daki bin 967 metrekare arsa ve üzerindeki 2 deponun satışı (İhalesi yapıldı)

GENEL MÜDÜR KAPALI TOPLANTILARDA: 35 MİLYAR LİRA BORCUMUZ VAR BU KURUM ÇOK KÖTÜ YÖNETİLMİŞ! 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın kapalı toplantılarda, kurumun kendisinden önceki genel müdürler tarafından çok kötü yönetildiğini ve ‘kurumun 35 milyar lira borcu bulunduğunu belirterek, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda hızla bir batışa doğru gittiği yönünde’ serzenişte bulunduğu kaydediliyor. Genel Müdür Hüseyin Aydın’ın tam böyle bir dönemde Merkez Birliğinin Mart 2023’te yapılacak olağan genel kurulunu beklemeden 24 Eylül’de olağanüstü genel kurul kararı alması da dikkat çekti. 

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ŞİRKETLERİN SATIŞI İÇİN Mİ YAPILIYOR? 

Çiftçinin bütün taşınmazlarının satışa çıkarıldığı bir dönemde Hüseyin Aydın’ın Mart 2023’te yapılacak olağan genel kurulu beklemeden 24 Eylül’de olağanüstü genel kurulu kararı alması, şirketlerde mi satılacak sorusunu gündeme getirdi. 
24 Eylül’de yapılacak olağanüstü genel kurulda, insan kaynakları yönetmeliğinde yapılacak değişiklikler ile mülkiyeti Merkez Birliğine ait gayrimenkullerle ilgili gerçekleştirilen iş ve işlemler ve Merkez Birliğinin hissedarı olduğu şirketlere ilişkin gerçekleştirilen iş ve işlemler genel kurulun bilgi ve tasvibine sunulacak. 

İRAN’DAKİ RAZİ’NİN SATIŞI ESKİ MİLLETVEKİLİNDEN DÖNDÜ! 

Diğer yandan Ankara Kulislerinde konuşulanlara göre Genel Müdür Hüseyin Aydın’nın Gübretaş’ın İran’daki yatırımı olan Razi’yi elden çıkarmak istediği ancak bu satışa Cumhurbaşkanına yakın isimlerin karşı çıktığı kaydediliyor. Hüseyin Aydın’nın Razi’nin satışı ile elde edilecek paranın Tarım Kredi Kooperatiflerinin bütün borcunu kapatacağı öngörüsü ile bu satışı istediği ifade edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın eski bir milletvekilinin bu satışa karşı çıkmasından dolayı şimdilik vazgeçildiği dile getiriliyor. 

ALTIN MADENİ SAHASI İLE İLGİLİ KAYGILAR HAT SAFHADA 

Hüseyin Aydın, Tarım Kredi Kooperatiflerinin, GÜBRETAŞ’a ait altın madeni sahası ile ilgili nasıl bir projeksiyon ortaya koyacağını kamuoyuna açıklamazken, altın madeni sahasının da satılacağına yönelik kaygılar da hat safhada.