Tüketicilere Akdeniz Meyve Sineği anlatıldı

Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Akdeniz Meyve Sineği ile ilgili pazar esnafını ve tüketicileri bilgilendirdi.

banner180
Tüketicilere Akdeniz Meyve Sineği anlatıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde Akdeniz Sineği ile mücadele kapsamında sinek kovar dağıtıldı. Konuyla ilgili konuşan İl Müdürü Asım Baş, Akdeniz Meyve Sineğinin ülke meyvecilik alanlarında önemli zararlara sebep olduğunu belirterek, “Vuruklu (yumurtalı) meyvelerde dökülmeler meydana gelir ve meyvenin pazar değeri kalmaz. İlimizde Akdeniz Meyve Sineğinin yayılmasında en önemli faktörlerden birisi Adana, Mersin gibi illerden gelen Kayısı, Nektarin, Şeftali, Trabzon Hurması gibi vuruklu meyvelerden çıkan zararlının meyve bahçelerine yayılmasıdır. Bu nedenle zararlının yayılmasını önlemek için yerlere atılan vuruklu ve çürük meyvelerin toplanıp siyah poşetlere konularak ağzının sıkıca kapatılması gerekmektedir” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
şiho cicek
şiho cicek - 1 ay Önce

faizler cokyüksek

Tavsiye
Tavsiye - 2 hafta Önce

Verilen destekler yeterli değil artırılmalı ancak hak ettiği gibi verilmeli traktörler arıcılara değil çiftçilere verilmeli ve kesinlikle adaletli olunmalı

banner151