Tarım İl Müdürü açıkladı: Çiftçi borçları ertelendi

Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin borçları erteleniyor. Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Erzincanlı çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının Bakanlar Kurulu kararıyla ertelendiğini söyledi.

Tarım İl Müdürü açıkladı: Çiftçi borçları ertelendi
banner200

Şahin, yaptığı açıklamada, “Afetten zarar gören çiftçilere yönelik Bakanlar Kurulu Kararı gereği, doğal afetlere maruz kalan ve bu afetler sebebi ile ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Tarım ve Orman Bakanlığının kayıt sistemlerine kayıtlı, üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi yapılacak" dedi.

MAĞDURİYET ÖNLENECEK

Açıklamanın devamında Şahin, şunları kaydetti: “Bakanlar Kurulu Kararı gereği borçlarını erteletecek Erzincan Merkez, Merkeze Bağlı Belde ve Köylerde faaliyet gösteren çiftçiler için İl Hasar Tespit Komisyonunca alınan karar ile son müracaat tarihi 07.09.2016 olarak belirlendi. İllerde il Hasar Tespit İlçelerde ise İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca belirlenen tarihler farklı olabilir, çiftçilerimizin belirlenen tarih mesai bitimine kadar borçlu oldukları kuruma ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmekte, erteletmeye müracaat edecek çiftçilerimizin İl ve İlçe Müdürlüklerinden başvuru sürelerini öğrenmelerinin mağduriyet yaşamamaları için önemlidir. Hasar Tespit Komisyonunun almış olduğu karar ile doğal afetlere maruz kalarak en az yüzde 30 zararı olduğu tespit edilen, borçlarını 1 yıl süre ile erteletmek isteyen çiftçilerimizin kredi borçlarına erteleme dönemi boyunca kredi borcunun vadesinden itibaren yüzde 3 faiz uygulanılacak" ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251