Tarım İl Müdürlüğünden: Küpe açıklaması!

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpeleme ve kayıt altına alınma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tarım İl Müdürlüğünden: Küpe açıklaması!
banner200
banner217

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpeleme ve kayıt altına alınma çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada; “Her yaştan sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların 31/12/2017 tarihine kadar küpelenerek kayıt altına alınması amacıyla 'Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile 'Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' 04.04.2017 tarihli ve 30028 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanmıştır” denildi.

Açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı:

“Bu nedenle, her yaştan sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların küpelenerek kayıt altına alınması amacıyla, yetiştiricilerin bağlı bulunduğu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurarak, kendi hayvancılık işletmelerinde bulunan her yaştaki küpesiz büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını kayıt altına alınma işlemlerini yapabileceklerdir. Her yaştaki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kayıt altına alınma işlemi 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılabilecektir. Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin en kısa zamanda bağlı bulunduğu İlçe Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

İlçe Müdürlüklerine Başvurmaları Gerekiyor!

Ayrıca, herhangi bir nedenle gerekli bildirimleri yapılmayan sığır cinsi ve koyun-keçi türü hayvanların hareket, ölüm, kesim, işletmede zorunlu kesimleriyle yetiştiricinin kendisine ve işletmesine ait bilgiler bildirim süresine bakılmaksızın 31.12.2017 tarihine kadar güncelleme işlemi gerçekleştirilebilecektir. Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin en kısa zamanda bağlı bulunduğu İlçe Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Para Cezası Uygulanacaktır!

31 Aralık 2017 tarihinden sonra büyükbaş hayvanı olan yetiştiriciler 3 aylıktan büyük hayvanlarını, küçükbaş hayvanı olan hayvan sahipleri ise 6 aylıktan büyük hayvanlarını küpeletemeyeceklerdir. Bu tarihten sonra 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını kayıt altına aldırmadıkları için idari para cezası uygulanacaktır. Bu durum hayvancılıkta büyük zararlara sebebiyet verecektir.”

Kaynak: Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251