Tarım İl Müdürlüğü: Tıbbi bitkilerde demonstrasyon yaptı

Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 'Itri ve Tıbbi Bitkilerine' yönelik 1 dekarlık alanda demonstrasyon çalışması yaptığını bildirdi.

Tarım İl Müdürlüğü: Tıbbi bitkilerde demonstrasyon yaptı
banner200
banner217

Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden, yapılan açıklamada, 'Itri ve Tıbbi Bitkilerine' yönelik 1 dekarlık alanda demonstrasyon çalışması yapıldığını bildirdi.

Açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı:

“Bakanlığımızca, Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminde; küresel ve rekabet gücümüzü arttırmak, uluslararası piyasaların talep ettiği kalite ve özelliklerde Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri üretimini sağlamak amacıyla, ilimizin de içinde olduğu 35 ilde 2015-2017 yıllarında proje uygulanmaya başlanmıştır. Bu proje kapsamında İl Müdürlüğümüzce 1 dekarlık alanda demonstrasyon çalışması yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında 24 Şubat 2016 tarihinde Sarı Kantaron tohumlarının kasalara ekimi gerçekleştirildi. Sarı kantaron fideleri 11 Mayıs 2016 tarihinde tarlaya şaşırtılmak üzere viyollere aktarıldı. Sarı kantaronların çimlenme aşamasında gün aşırı sulamaları yapıldı. 20 Mayıs 2016 tarihinde tarla hazırlığı yapıldı. Sarı kantaron fideleri 31 Mayıs 2016 tarihinde tarlaya şaşırtıldı. 2016 yılında Kantaronların Eylül ayında ilk hasat olgunluğuna geldi. 2017 yılında ise Haziran ayı itibari ile hasat gerçekleştirildi. Dekara verim bilgileri ise sergiler kuruduktan sonra belirlenecektir. Türkiye genelinde kültüre alma çalışmaları devam etmektedir."

Kaynak: Bingöl Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251