Süt günü kutlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca her yıl 21 Mayıs'ta kutlanan Süt Günü bu yıl da Karabük Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde kutlandı.

banner247
Süt günü kutlandı
banner200
banner217

Karabük Merkez Kazım Karabekir İmam Hatip Ortaokulu'nda gerçekleştirilen törende; Karabük Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı konuşmasında, “Bir ülkenin gelişip kalkınması, fiziksel ve zihinsel yönden gelişmiş, yetenekli kişilerin varlığına bağlıdır. Bu özelliklere sahip kişilerin yetiştirilmesinde beslenmenin önemini kavrayan ülkeler, yeterli ve dengeli beslenen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Yeterli ve dengeli beslenme amaçlandığında ilk akla gelen besin süt ve süt ürünleridir. Çünkü süt, pek çok değerli besin maddesini bünyesinde bulunduran ve bu yolla dengeli beslenmeye yardımcı olabilen nadir besinlerdendir. Bu nedenle ülkemizde de 21 Mayıs, Dünya Süt Günü olarak kutlanmakta ve bu önemli günde böylesine önemli bir besin olan sütün tüketiminin arttırılması gerektiği çeşitli vasıtalarla vurgulanmaktadır. Bu vesile ile biz de sütün beslenmemiz ve sağlığımız açısından çok önemli bir besin olduğunu tekrar vurguluyor ve hepinizin Dünya Süt Gününü kutluyoruz" dedi.

SÜTÜ BOLCA TÜKETELİM

Mühendis Deniz Oral'da sütün yararına değinerek,"Sütün en büyük yararı büyüme çağındaki çocukların gelişmesi üzerinedir. Boy uzaması yaklaşık 18 yaşına kadar sürer ve bu dönemde zengin kalsiyum içeriğine sahip sütü yeterli miktarda tüketmemiz gerekiyor. Yeterli süt derken ne kastediyoruz? Büyüme çağındaki çocuklar günde en az 2 su bardağı süt içmelidir. Sütün ne kadar tüketildiğinin yanında nasıl tüketildiği de önemlidir.

Sağlıklı ambalajda, pastörize süt içilmelidir. Ülkemizde süt ihtiyacının önemli bir bölümü sokak sütçüleri tarafından karşılanmaktadır. Bu tür sütler sağlıksız ortamlarda sağılmış, kirli sütlerdir. Sokak sütü tifo, sarılık gibi birçok hastalık etkenini taşımaktadır. Düzenli süt içme alışkanlığı olan çocuklar; Okul başarısında üst sırada yer alırlar, Spor gibi sosyal faaliyetlere ilgileri yüksektir ve bu alanlarda başarı sağlarlar, daha sağlam kemik yapısına sahip olurlar ve birçok hastalıktan korunmuş olurlar" dedi.

Okul öğrencilerinin şiir okumasından sonra öğrenci, öğretmen ve davetlilere süt ikramı yapıldı.

YORUM EKLE
banner151