Ordu kivisinin hasat şenliği yapıldı

Türkiye'nin coğrafi işaretli tek kivisi olan ‘Ordu Kivisi’nin tanıtımına katkı sağlamak ve hasat sezonunu başlatmak amacıyla Ordu Valiliği himayesinde "Ordu Kivisi Hasat Şenliği" düzenlendi.

Ordu kivisinin hasat şenliği yapıldı
banner200
banner217

Düzenlenen hasat şenliğinde konuşan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, kivi yetiştiriciliği ve ürün çeşitlendirme konuları üzerinde önemle durduklarını belirterek, “Kivi bundan tam 25 yıl önce meslek büyüklerimizin yoğun gayretleri ile ilimizde yetiştirilmeye başlanmıştır. O zamanlar oldukça küçük alanlarda yetiştirilen kivi de bugün bu küçük alanların yerini daha büyük modern kivi bahçeleri almıştır. Özellikle sahil kesiminde yer alan bahçelerimiz üreticilerimize ciddi manada gelir sağlamaktadır. Çünkü kivi birim alan getirisi yüksek olan aynı zamanda pazar problemi olmayan bir üründür. Hali hazırda şu an mevcut kivi bahçelerimizin tam olarak verim çağına gelmesi durumunda yaklaşık 10 bin ton yıllık ürün elde etmemiz mümkündür. Elimizde en az mevcut üretim alanlarımız kadar daha kivi yetiştiriciliğine uygun alanlarımız bulunmakta olup, bu alanlarında üretime kazandırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Kivi yetiştiricilerinin desteklemelerden faydalandığını söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:  “Üretimi artırmaya yönelik yapılan çalışmaların yanında bu 25 yıllık süreçte "Ordu Kivisi"nin tanıtımına yönelik şenlikler, toplantılar vs. etkinlikler düzenlenmiş ve son olarak Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda başlatmış olduğumuz çalışma ile "Ordu Kivisi"nin coğrafi işaret tescili yapılarak markalaşması sağlanmıştır.”  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veysel koprilu
Veysel koprilu - 11 ay Önce

Cifcini yaptigi urun vehayan neden para yapmiyor cunki bazi zengiler kendi cilari icin distan hayvan getiriyorlar neymis turkiyenin hayvani yetmiyormis bizim turkyenin hayvani boyle bir tukiyeye yeterde artar milleti bosuna kandiriyorlar

Rafet Çankaya
Rafet Çankaya - 11 ay Önce

yillar önce dolar ve enflasyon endeksine göre çiftçi daha iyi destek almakta idi.indirgeme hesabını yapın göreceksiniz

banner151

banner251