Muş’tan Üzüm Atağı

Muş, 'Bağcılığı Geliştirme Projesi' kapsamında, bağcılıkta atağa kalkıyor. Bölgede daha önce, 1800'lü yıllarda Sovyet Birliği'nden alınan üzüm çeşitlerin gelişmesi için bağ çeliği alındı. Bağ çeliği yörenin iklim şartına göre, üzümü adapte edecek.

Muş’tan Üzüm Atağı
banner282

Konu hakkında konuşan Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Gündoğdu,"Üzüm Bağlarından çelik alma işlemiyle, Muş ilinde üzüm yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Bunun içinde, ilimizde Cumhuriyet öncesi dönemlere ait mevcut bağ alanlarında bulunan yerli üzüm çeşitlerinin korunarak, mevcut bağ alanlarının yenilenmesi ve daha geniş alanlara yayılması amaçlıyoruz. Hedeflenen 120 bin adet çelik alma işlemi yapıldı. Bu Kapsamda, bu yıl için 21 bin adet çelik alımı yaptık. Alınan bu çeliklerin tamamının 2017 yılında ilimizde uygulanacak, Bağcılığı Geliştirme Projesi kapsamında kullanılacaktır" dedi.

Meyve, sebze ve bağcılığın Muş ilinde yaygınlaşmasını amaçladıklarını söyleyen Gündoğdu, “İnşallah hemşerilerimiz, 2017 yılında İl Müdürlüğümüzce uygulanacak bu projeden memnun kalacaklardır" dedi.

YORUM EKLE
banner151