Hayvancılık İşletmeleri Kendi Yemini Üretebilmeli

Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Haşim Keskin, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ramazan Çelik ile birlikte Çakırbağ köyünde bulunan bir büyükbaş işletmesine ziyarette bulundu.

Hayvancılık İşletmeleri Kendi Yemini Üretebilmeli
banner200

Mustafa Kaçmaz ve Hasan Hüseyin Cengiz'e ait büyükbaş işletmesinde incelemelerde bulunan İl Müdürü Keskin'e işletme hakkında bilgiler veren Mustafa Kaçmaz, süt üretimi yapılan büyükbaş işletmesinde 100 büyükbaş hayvan bulunduğunu, makineli süt sağımı yapılarak, sağılan sütlerin soğutma tankında depolandığını söyledi. İşletmede en büyük maliyeti yem giderlerinin oluşturduğunu belirten Kaçmaz, karlı bir hayvancılık için özellikle kaba ve kesif yem ihtiyaçlarını mümkün olduğunca kendi işletmelerinde üretmeye çalıştıklarını belirtti.

KARAMAN'DA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK GELİŞİYOR

İl Müdürü Keskin ise; Karaman'da büyükbaş hayvancılığın her geçen gün geliştiğini belirterek ilde bulunan süt işleme tesislerinin ihtiyacı olan sütün karşılanmasında böyle örnek işletmelerin çoğalmasının gerektiğini ifade etti. Özellikle süt işleme tesislerinin soğutulmuş süte olan ihtiyacına dikkat çeken İl Müdürü, Karaman'da büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde son yıllarda kurulan işletmelerle ortalama işletme büyüklüklerinin arttığını, bu durumun süt üretimindeki girdilerin düşürülmesinde avantaj sağladığını, büyük hayvancılık işletmelerinin ürettiği süt miktarının yüksek olması nedeniyle de pazarlamada avantajlı bir konumda olduklarını söyledi. Ayrıca hayvancılığın tüm alanlarında yem maliyetinin önemli bir girdi teşkil ettiğine değinen İl Müdürü Keskin, bu maliyetin düşürülmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yem bitkileri üretiminin desteklendiğini, bu desteklemelerle birlikte Karaman'da yem bitkileri üretiminde çok büyük artışlar sağlandığını ifade etti.

YORUM EKLE
banner151

banner251