Erzincan’dan fasulye atağı

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, tarım sektörü için alternatif ürün oluşturma çalışmalarına devam ediyor.

banner247
Erzincan’dan fasulye atağı
banner200
banner217

Erzincan'da yetiştirilen tarımsal ürün yelpazesini genişletmek isteyen Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, farklı ürünlerin yetişmesi sağlayarak pazar payını artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, Refahiye ilçesinde 40 gün vejetasyon süresine ihtiyaç duyan cino fasulyesi demostrasyonu kuran Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, demostrasyon çalışmalarının başarılı bir şekilde sonuçlandığını açıkladı.

Refahiye ilçesinde cino fasulyesi ekilen demonstrasyon alanlarında incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, “Demonstrasyon çalışmasının başarılı bir şekilde sonuçlandı. Refahiye ilçesinde iklim şartlarından dolayı sebze ve meyve yetiştiriciliği çok uygun değil. Bu sorunu aşmak amacıyla, yapılan araştırmalar sonunda 40 günde ürün verme kabiliyetine sahip cino fasulyesinin uygun olabileceğini öngörerek, bu tür bir deneme yaptık. Refahiye bölgesinde kısa süren yaz mevsiminde, vejetasyon süresi kısa olan çeşitlerle üretim yapılabileceğini ve cino fasulyesinin bu çeşitlerden biridir. Önceki yıllarda Refahiye ilçesinde çilek yetiştiriciliğinden olumlu sonuçlar aldık. Bölgenin cino fasulyesi yetiştiriciliğine uygun olduğunu, önümüzdeki sezondan itibaren cino fasulyesi ekiminin yaygınlaşması için eğitim ve yayım çalışmaları yapacağız" dedi.

YORUM EKLE
banner151