Düzce Tarım İl Müdürlüğü: ÇKS başvuruları uzatıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 üretim yılına ilişkin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) başvuru süresini 31 Aralık 2017'e kadar uzattı.

Düzce Tarım İl Müdürlüğü: ÇKS başvuruları uzatıldı
banner200
banner217

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Kabaoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" 16 Aralık 2017 tarih ve 30272 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları üretim yılının 30 Haziran tarihinde sona eriyor ve çiftçiler bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS'ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı giremiyordu.

Yapılan değişiklik ile Düzce'deki çiftçilerimiz 2017 üretim yılına ilişkin çiftçi kayıt başvurularını 31 Aralık 2017'e kadar yapılabilecek.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu “Öte yandan Alan Bazlı Fındık Gelir Desteğine son başvuru süresi de 17 Eylül 2017 tarih ve 30183 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan “Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ”e göre 29 Aralık 2017 olduğundan çiftçilerimizin mağdur olmamaları için hem ÇKS hem de Fındık Alan Bazlı Gelir Desteğine başvuru yapmayanların 29 Aralık 2017 mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları yerinde olacaktır.” dedi.

ÇKS, Bakanlık tarafından oluşturulan çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanı olup başkaca fonksiyonlarının yanı sıra tarımsal destekleme araçlarının etkin ve rasyonel bir şekilde planlanması ve uygulanmasına hizmet ediyor. Bakanlıkça, ÇKS verileri gözetilerek çiftçilere tarımsal destekleme ödemeleri yapılıyor."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251