Diyarbakır’da hayvan varlıkları güncellendi

Diyarbakır'da yapılan çalışmalar sonucunda işletmeler güncellenerek, mevcut hayvan varlığı ortaya çıkarıldı. İl genelinde işletmelerde bulunmayan 1.077.108 adet küçükbaş (koyun-keçi), 188.723 adet büyükbaş hayvanın düşümü gerçekleştirilerek işletmeler güncellendi. Ayrıca 3.544.436 adet hayvana sağlık taraması yapıldı.

Diyarbakır’da hayvan varlıkları güncellendi
banner200
banner217

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Sığır Cinsi Hayvanlar ile Koyun-Keçi Türü hayvanların tanımlanması ve izlenmesi kapsamında her yaştan hayvanların kayıt altına alınması ve mevcut işletmelerin güncellenmesi konusunda; ilde bulunan tüm işletmeleri aralıksız denetliyor.

Denetimler Sonucu İşletmelerde Bulunan-Bulunmayan Hayvanlar Tespit Edildi

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün çalışması kapsamında ilde bulunan tüm işletmeler ziyaret edilerek, işletmelerde bulunan ve bulunmayan hayvanların tespiti, İlçe Müdürlüklerinde görevli personellerce aralıksız yapılıyor.

Yapılan çalışmalar sonucunda işletmeler güncellenerek, mevcut hayvan varlığı ortaya çıktı.

İl genelinde işletmelerde bulunmayan 1.077.108 adet küçükbaş (koyun-keçi), 188.723 adet büyükbaş hayvanın düşümü gerçekleştirilerek işletmeler güncellendi. Ayrıca 3.544.436 adet hayvana sağlık taraması yapıldı.

İldeki Mezbahaneler Kontrol Altında

Diyarbakır'da faaliyet gösteren 4 adet Kırmızı Et Kesimhanesi bulunuyor. Bu mezbahanelere, İlçe Müdürlükleri tarafından birer Veteriner Hekim “kesimhane Resmi Veteriner Hekimi” olarak görevlendirilerek, tüm işlemler bu personellerin gözetimi altında yapılıyor.

Yapılan kesimlerde hayvanların sağlık muayenesi, küpe kontrolü, ırk/cinsiyet özellikleri birebir yapılarak, kesim sonrasında bu hayvanlardan alınan küpeler kesim cetvellerine işlendikten sonra sorumlu Veteriner Hekimlerince imha ediliyor. Veteriner Hekimlerin bununla ilgili oluşturdukları tutanakları ve kesim cetvellerini her ay düzenli olarak İl Müdürlüğüne bildiriliyor.

Kesimhanelerde dişi ve gebe hayvan kesimi yasak olup sadece Bakanlığın bildirimde bulunduğu şekilde Damızlık vasfını yitiren veya kaybetmiş hayvanların kesimine müsaade ediliyor. Burada da bu işlemin yapılabilmesi için Veteriner Hekim Raporu şartı aranıyor. Bu şekilde yapılan kesimlerde düzenli ve aylık olarak İl Müdürlüğüne bildiriliyor.

583 Gıda İşletmesi denetleniyor

2018 yılının başlangıcında et ve et ürünlerinde taklit ve tağşişin önüne geçmek amacıyla 12-14 Şubat 2018 tarihleri arasında ilde bulunan 583 gıda işletmesinden (lokanta, kasap, fastfood ve yemek fabrikaları) kırmızı et ve et ürünleri (kıyma, döner, köfte, etli yemek, kebap, lahmacun harçları ve parça et) olarak satılan ürünlerden toplam 541 numune alınarak serolojik muayeneleri yaptırılmak üzere laboratuvara gönderildi. Laboratuvarda yapılan muayyene ve analiz sonuçlarına göre alınan numunelerin hiçbirinde tek tırnaklı etine rastlanmadı.

İl genelinde hayvan hastalıklarının önlenmesi, hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması için 20 Veteriner Sağlık Teknisyen/Teknikeri ve 127 Veteriner Hekimin yoğun bir şekilde çalışmalara devam edeceği belirtildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251