Bursa’da ‘Tarla Günü’ yapıldı

Nilüfer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen “Yeni ve Yerli Mısır Çeşitleri Yayım Projesi” kapsamında, 'Tarla Hasat Günü' etkinliği gerçekleştirildi.

Bursa’da ‘Tarla Günü’ yapıldı
banner200
banner217

Tarla Hasat Günü etkinliğine, Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Ceylan, Nilüfer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yasemin Yiğit Bozkurt, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Etkinlikte konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Ceylan, “Son 7-8 yılda ülkemiz mısır, mısır ürünleri ve mısır tohumculuğuna yaklaşık 2 milyar dolar döviz ödemek zorunda kalmıştır. Son yıllara kadar özel sektör firmaları ile rekabet edebilecek düzeyde stabil, verimli ve kaliteli çeşitlerimiz bulunmamaktaydı. Fakat son yıllardaki çalışmalar sayesinde rekabet gücü yüksek, hatta rakiplerinden daha iyi hibrit mısır çeşitleri Mısır Araştırma Enstitümüz tarafından geliştirilmiştir. Bu doğrultuda, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Nilüfer ilçemizde 5 çeşit üzerinden yaptığımız yayım çalışmamız bu sezon itibariyle tamamlanmış bulunmaktadır. Projenin gerçekleştirilmesi sonucunda yeni yerli mısır çeşitleri piyasaya girecektir. Yerli çeşitlerin daha ekonomik olması, verimlilik ve kalite yönündeki kazanımları sonucunda çiftçimizde bir memnuniyet oluşması kaçınılmazdır. Bu durum yeni yerli mısır çeşitlerine talebin artmasını sağlayacaktır. Ayrıca, hem mısır üreticileri hem de mısır silajı kullanıcıları yerli silajlık mısır çeşitlerimizin farkları konusunda bilgilenmiş olacaklardır” dedi.

Kaynak: Bursa Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251