Bitlis’te patateste büyük verim bekleniyor

Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Fatih Asak, bu yıl patateste yüksek verim beklediklerini söyledi. 25 bin ton sertifikalı tohum üretimi beklediklerini söyleyen Asak, “Ülkemizdeki sertifikalı patates tohumunun yaklaşık yüzde 7'si ilimizde üretiliyor” dedi.

Bitlis’te patateste büyük verim bekleniyor
banner200

Patates tarlalarında incelemelerde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Asak, yaptığı açıklamada, Bitlis genelinde 5 bin dekar alanda sertifikalı patates tohumu üretildiğini ifade etti. Bu alanda 25 bin ton sertifikalı patates tohumu üretimi gerçekleştirildiğini belirten Asak, “Ülkemizdeki sertifikalı patates tohumunun yaklaşık yüzde 7'si ilimizde üretiliyor. Hastalık ve zararlılar noktasında ziraat mühendislerimiz çok titiz bir çalışma yürüterek çiftçilerin herhangi bir sıkıntı yaşamaması adına gerekli teknik desteği sağlıyorlar. Bakanlık tarafından 14 üreticiye 3 milyon lira sertifikalı tohum üretimi desteği de verildi. Bakanlığımızın desteği ve ziraat mühendislerimizin alandaki çalışmaları neticesinde daha fazla ürün elde edilmesi, ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

YÜKSEK VERİM BEKLİYORUZ

“Burada üretilen sertifikalı patates tohumları birçok şehre pazarlanıyor” diyen Asak, şunları kaydetti: “Bitlis verimli toprakları ile dekara verim olarak ülke ortalamasının üzerinde bir üretim gerçekleştirmektedir. Sertifikalı tohum ve üretim alanlarının artması ile kendi kendine yeten bir yapı oluşturduk. Hem tohumunu kendisi üreten hem de çok geniş alanlarda ülkemizin hatırı sayılı bir üretim potansiyeline sahip ilimiz, patates üretiminde de kendini kanıtlamış olmaktadır. 2018 için yine ilimizde patates üretiminde yüksek bir verim beklentimiz var.”

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251