Aydın’da yaban domuzu ile mücadele başlayacak

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yaban domuzu ile mücadele kapsamında bir açıklama yayımladı.

Aydın’da yaban domuzu ile mücadele başlayacak
banner282

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden, yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “5996 sayılı Kanunun 15. Maddesinin 3. Fıkrası uyarınca Devlet Ormanlarında bulunan zararlı organizmalarla (Yaban Domuzu) yapılacak mücadele Orman ve Su işleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca yürütülmektedir. İlimizde tarım alanlarına büyük oranda zarar vermekte olan Yaban Domuzu Merkez Av Komisyonu Kararı Gereğince 15 Mayıs 2018-15 Şubat 2019 tarihleri arasında sürek avı düzenlenmesi ve Yaban domuzlarının populasyonun azaltılabilmesi için gereklidir.

YABAN DOMUZU ŞİKÂYETİ ARTTI

Aksi takdirde ilimizde yaban domuzu popülasyonunda artış söz konusu olup tarım alanlarına zarar vermesi de artacaktır. Mücadele amaçlı sürek avı, yürürlükte olan Merkez Av komisyonu kararına göre aksi bir karar alınmadığı takdirde, yaban domuzunun gebelik dönemi ( 21 Şubat-15 Mayıs ) hariç olmak üzere yaklaşık 9 ay boyunca sürek avı yapılabilmektedir. İlçe Müdürlüklerimizce yaban domuzu şikayetleri değerlendirilip bir rapor tanzim edilerek Orman ve Su İşleri Bakanlığının (OSİB) ilgili birimine başvurarak sürek avı düzenlenmesi için izin alınır. İlçe Müdürlüğümüz ve OSİB yetkilileriyle işbirliği ile kayıtlı avcı listeleri, avın yapılacağı alan tarih ve zaman belirlenerek sürek avı yapılması sağlanır.

AV HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

2018 yılı içerisinde İlimizde bulunan Aydın Zafer Mahallesi Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği, Aydın Işıklı Mahallesi Avcılık ve Atıcılık Derneği ve Çeştepe Mahallesi Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü Derneği avcıları ile muhtelif tarihlerde gece eğitimleri yapıldı. Sürek avında uyulması gereken hususlar hakkında bilgi verildi.

FİŞEK DESTEĞİ VERİLECEK

Sürek avında daha başarılı olmak, domuz populasyonun kontrol altında tutmak ve tarım alanlarına verilen zararı en aza indirmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Ziraat odası ve Avcılar ve Atıcılar kulüpleri ile işbirliği halinde çalışmalar yapılacaktır. Ziraat Odası Başkanlıkları yapılacak sürek avına katılan avcıları 5 adet fişek vererek destekleyecekleri ve avcılarımızı gerekli görüldüğünde ve ihtiyaç hasıl olursa sürek avının yapılacağı alana götürme konusunda destek verilecektir."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151