Aydın’da gıda denetimleri artırıldı

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Eylül ayında gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerlerindeki denetimlerini artırdı.

Aydın’da gıda denetimleri artırıldı
banner282

Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada,"İlimizde toplam, 1 bin 708 adet gıda üretim yeri, 12 bin 439 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmakta olup, Eylül ayında gıda üretim yerlerine 145 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 1.295 adet olmak üzere toplam; 1 bin 440 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme vs.ye istinaden il genelinde toplam 250 adet numune alınmıştır. Bu Numunelerden 214 adedi Et ve Et ürünlerine ait olup İlgili Laboratuarda yapılan tür tayini analiz sonuçlarına göre hiçbir numunede domuz etine rastlanmamıştır. Ağustos ayı içerisinde; İl Genelinde Gıda üretim, Satış ve Toplu Tüketim yerlerinde yapılan denetimler ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği yasal işlem uygulanmıştır" denildi.

Açıklamanın devamında, "İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce Eylül ayı içerisinde 73 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek; 588 bin 156,57 kg kuru incir, 19 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 242 bin 316,09 kg muhtelif gıda maddesi olmak üzere toplam; 92 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 830 bin 472,66 kg gıda maddesi ihracatı gerçekleşmiştir. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemine (GGBS) kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 179 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE