Antalya’da elektronik Küpeleme sistemi başladı

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi uygulanmaya başlandı.

Antalya’da elektronik Küpeleme sistemi başladı
banner200

Proje hakkında bilgi veren Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülkemizde koyun ve keçilerin elektronik olarak kimliklendirilmesi ve kayıt sistemini kurar. Bu sebeple, Hayvan hareketleri izleniyor. Hayvan hastalıkları kontrol altına alınıyor. Gıda güvenliği sağnılıyor. AB'ye uyumlu 'Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi' çerçevesinde yürütülmektedir" diye konuştu.

Müdür Dallı, “Koyun ve keçi türü hayvanlarda elektronik kimliklendirmeye geçilmesiyle beraber, hayvancılık işletmelerinde küpelenen, aşılanan ve sağlık muayenesi yapılan veya sevk edilen hayvanların, kayıtları hatasız bir şekilde yerinde yapılabilecek. Ayrıca, koyun ve keçilerin elektronik kimliklendirilmesi ve kaydı, sağlıklı ve güvenilir verilerin tutulmasını sağlar. Hayvan hareketlerinin etkin olarak izlenmesini, hayvan hastalıkları ile mücadelenin desteklenmesini ve hayvancılık desteklemelerinin hedefine ulaşmasını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner251