Ankara tarım ve hayvancılık için bir araya geldi

Ankara'da tarım ve hayvancılığı geliştirmesi ve Milli Tarım Projesi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

banner255
Ankara tarım ve hayvancılık için bir araya geldi
banner200

Ankara Vali Yardımcısı Emin Çolak başkanlığında yapılan toplantıya, Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, ziraat odası başkanları, ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürleri ile Ankara Orman Bölge Müdürlüğü Or-Köy Şube Müdürü Ali Kumaş katıldı.

Ankara'nın tarım ve hayvancılık potansiyeli açısından Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olduğunu kaydeden İl Müdürü Bülent Korkmaz, gerçekleştirilen bu toplantılarda yerel yöneticilerden ilçenin tarımını dinlediklerini, yerel talep ve projeleri aldıklarını belirterek, "Tarım, kırsalda yaşayan insanlar için en önemli istihdam aracı ve gelir alanı olma özelliğini sürdürüyor. Amacımız kırsalda yaşayan insanların tarımsal üretimden elde ettikleri gelirleri artırmak ve refah seviyelerini yükseltmektir. Bu amaçla il ve ilçe müdürlükleri olarak çiftçilerimizle yakın ilişkiler içerisinde bulunmaya, onları tarımsal desteklemeler ve tarımsal yenilikler hakkında bilgilendirmeye ve bu doğrultuda projeler geliştirmeye yöneltmek için çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

Bakanlığın başlattığı Milli Tarım Projesi ile tarım ve hayvancılıkta yeni bir döneme girildiğini ifade eden İl Müdürü Korkmaz, projenin önemli ayaklarından biri olan Havza Bazlı Üretim Modeli ile planlı üretim ve kaynakların verimli kullanılmasının amaçlandığını ifade ederek, şunları söyledi: "Topraklarımızı düzgün kullanmak, uygun yerde uygun ürün yetiştirerek emekleri zayi etmemek ve çiftçilerimizin ürettiğinin karşılığını alabilmesini sağlamayı hedefleyen Havza Bazlı Üretim Modeli ülkemizdeki tarım ve hayvancılığın gelişmesine büyük ivme kazandıracak bir projedir. Bu üretim modeli ile çiftçilerimiz, piyasanın talepleri doğrultusunda üretim yaparak ürettiği ürünü pazarlamada sıkıntı yaşamayacak ve emeğinin karşılığını alacak. Bunun için çiftçilerimizi yönlendirmek ve teknoloji kullanımını artırmak zorundayız."

Toplantılarda ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve ziraat odası başkanları da tarım ve hayvancılıkla ilgili taleplerini dile getirdiler.

YORUM EKLE
banner151

banner251