Ağrı’da hayvan hastalıkları ile mücadele toplantısı yapıldı

Ağrı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Engin, 'Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu

Ağrı’da hayvan hastalıkları ile mücadele toplantısı yapıldı
banner200
banner217

Ağrı Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Engin, "Bu yapılan toplantılarla ilgili olduğumuz alanlardaki konular hakkındaki sorumluluğumuzu yapılması gerekenleri birbirimize aktaracağız. Birçok yeni başlayan personelimiz var, bunlardan hala başlayamamış olanlar var. Bu personelimiz ile de ayrıca toplantılar yapacağız. Özellikle İlçe Müdürlerimizin veteriner olup olmaması çok önemli değil; bu konulara yaklaşımları, arkadaşları motive etmeleri ve yönlendirmeleri önemli. Hayvan sağlığı zor bir iş hayvan hastalıkları ile mücadele kolay bir iş değil, biz sahadan geldiğimiz için bunların farkındayız. Dolayısıyla arkadaşlarımızın işe motive olması, bir ekip ruhu ile çalışması gerekiyor. Arkadaşlarımızın ne yaptığını, ne istediklerini bilmeleri gerekiyor. Biz hastalıkla mücadele edeceğiz diye bir iddia ile yola çıkmazsak başarılı olamayız veya biz hayvan tanımlaması hayvan hareketi ile ilgili Ağrı ilini şuradan alıp şuraya getiriyoruz diye bir iddianız yoksa yol almak mümkün değil aksi durumda bu eğitimi almakla yapılacak işin çok ötesine gidilemez, hekimlik yapılamaz, karar verici olunamaz, yaptığımız iş hamallıktan çok daha öte bir iş olamaz. Küpe takılır, aşı yapılır bunun ötesine geçilemez” diye konuştu.

Engin, şunları kaydetti:

“Bu toplantımızı yılın ortası ve sonu olmak üzere iki defa yapacağız. İlçe müdürleri ve ilgili şube müdürlerimizin katılımı ile yılsonu değerlendirme toplantısı yapacağız. Biz sağlıkçıları hayvan sağlığı ile mücadele eden arkadaşlarımızı çok önemsiyoruz. Bütün arkadaşlarımız çok değerli ama hayvan sağlığı bizim için çok önemli İlimiz hayvancılığın yapıldığı bir yer dolayısıyla bizim birinci önceliğimiz hayvancılık. Yem bitkisi, hububat bitkisi, silajlık mısır üretiyoruz dolayısıyla kendi gerçeğimizi görüyoruz. Bu nedenle yaptığımız iş çok önemli İlimizin yüzde 75-80 civarının geçimi hayvancılık ile yapılıyor. Türkiye'nin en önemli hayvansal potansiyeline sahip illerinden biriyiz. Bakanımız. Ahmet Eşref Fakıbaba bile ilimizi önemsediğinden dolayı burayı ülkemizin hayvancılık merkezi olarak belirledi. Dolayısıyla yakın tarihlerde hayvancılık konusu ile ilgili daha ciddi işler yapacağız. "

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251